Brázdy hluboké tak, že by se do nich schoval možná i menší medvěd, který tu v okolí žije, pocukroval poprašek prvního letošního sněhu. V kalendáři je sice říjen, ale noční teploty klesají až na minus 14 stupňů Celsia. V dálce se tyčí hory s pětitisícovými vrcholky pokryté ledem a pod nimi se divokou krajinou vlní řeka, která dostala příznačné jméno Snake River. Tady ve Wyomingu místní s úsměvem prohlašují, že tu žije třikrát méně lidí než krav na loukách. Něco na tom bude. Wyoming je po Aljašce nejméně lidnatý americký stát. A přece jde o místo, kam se Američané touží dostat aspoň na pár dní v roce.

Sem do horské oblasti Jackson Hole létají bohaté rodiny na zimní dovolenou. Kolikrát je malé letiště ve výšce 2000 metrů nad mořem tak zapadané sněhem, že tu prý uvíznete klidně i na několik dní. Také mimo sezonu je pohled na okolí božský. Název "Hole" prý místu kdysi dali lovci, kteří scházeli před zimou z hor do údolí semknutého pohořím Teton. A z výšky prý cesta vypadala jako svah do díry v zemi.

Aristokrat v divočině

Místní tady jezdí pick-upy s pohonem všech kol s obřími korbami, aby se na ně vešlo všechno, co k životu daleko od velkoměst potřebují. Auta fungují jako pracovní stroje a dává to naprosto smysl. I proto náš vůz působí jako přízrak. Obtížnými cestami v panenské krajině bez lidí se prohání Rolls-Royce Cullinan. První SUV v portfoliu britské aristokratické značky, nejdražší a nejluxusnější SUV světa.

Celá kolona patnácti aut, z nichž žádná dvě nejsou stejná a jasně ukazuje se tak, jak odvážně může náročný zákazník popustit uzdu své fantazii při výběru materiálů a výbavy, šplhá po loveckých cestách na zasněžené kopce. Auto, které většina lidí očekává naleštěné, zaparkované před královskou operou v centru Londýna, zvládá s přehledem terén vhodný pro drsný off-road.

Ať se v automobilovém světě děje cokoli, Rolls-Royce stojí nad divokými změnami jako neměnná konstanta. Je to aristokratická značka pro nejvyvolenější. Když se někdo zeptá na cenu, znamená to jediné: nejluxusnější auta světa s ikonickou soškou Spirit of Ecstasy na kapotě, které se přezdívá Emily, si zkrátka nemůže dovolit. Navíc základní částka je jen orientační, u ní se nezůstává. Rolls-Royce neprodává auta jako běžné automobilky. Neexistuje seznam výbavy s pevnými cenami, ve kterém by zájemce zaškrtával. Každé auto je tvořené přesně na míru podle vkusu jeho budoucího majitele. A to je i důvod, proč je tak vzácný a drahý. Jen pro představu, cenově začíná na více než osmi milionech korun.