Louky plné lučního kvítí, salaše, jiskřivý potok a v dáli zasněžené vrcholky švýcarských Alp. Vítejte v údolí Calanca, kde architekt Davide Macullo prožil dětství a nedávno tu postavil pruhovaný dům na hranici architektury a skulptury, za nějž sbírá jedno ocenění za druhým. "Když do údolí vstupujete, stěny zdejších hor jsou příkré a dramatické, na konci se však krajina otevírá a údolí připomíná pohádku," popisuje architekt místo, které mu učarovalo. Před třemi lety se rozhodl postavit si zde dům a ke spolupráci přizval francouzského minimalistu a konceptuálního umělce Daniela Burena. Ten od 60. let syntetizuje svět do pruhů, které se staly jeho poznávacím znamením. Pruhovaný je proto i Macullův dům, přezdívaný Swiss House Rossa − to podle malé obce, kde se nachází.

Zelenorůžová barevnost působí na první pohled trochu uměle, je ale zároveň inspirována alpskou přírodou. "Zatímco zelená má evokovat trávu, růžová zase červánkově zbarvenou letní oblohu nebo brambořík, který tu všude okolo roste," vysvětluje nadšeně architekt. Pruhovaný dům byl postaven za pouhé dva měsíce. Má půdorys švýcarského kříže a zvenčí připomíná středověkou věž. Uvnitř je ale velmi prostorný a světlý. Základy domu a podlahy jsou z betonu, vše ostatní až do stropu je z přírodního borovicového dřeva.

Radikální je například tím, že přestože je třípatrový, nemá uvnitř schodiště. Z patra do patra se musí obcházet venkem. "V zimě je to příjemné osvěžení. Člověk se alespoň na chvíli dostane na čerstvý vzduch," libuje si rezident. Vysoký strop centrální místnosti je zakončený dílem švýcarské umělkyně Miki Tallone. Společným i společenským prostorem je kuchyň s velkým jídelním stolem zhruba pro dvacet osob. Pozoruhodné je i rozmístění oken do různé výšky. Každé okno představuje výseč okolní krajiny: divoké květy nebo kaskádový potok, starodávný kostel nebo protější stráň. Okna tu nahrazují obrazy. "Dům je středem energie, která přitahuje všechny okolní prvky," doplňuje architekt. Kontemplace přírody z pohodlí domova tu přechází v metafyzický zážitek.

Sledujte seriál Exkluzivní rezidence na Aktuálně.cz. Představí se vám 12 ikonických staveb či rekonstrukcí ze střední Evropy, které se zapsaly do ročenek architektury díky radikálnímu pohledu či zásadní inovaci.