Od pokladny se táhne dlouhá fronta. V Barceloně zrovna prší, a tak nedělní dopoledne přímo vybízí k výletu za výstavou - a jméno Kubricka táhne nejen místní, ale i zahraniční hosty.

Aby ne: vždyť americký režisér patří k nejvýraznějším osobnostem, které 20. století filmu přineslo. Proslul naprostým perfekcionismem, každou drobnost týkající se svých snímků chtěl mít pod kontrolou, s každou si dal maximálně záležet. Odměnou mu byl blažený pocit, když film dokončil: "Když ho konečně uděláte podle představ, jen máloco se té radosti vyrovná."

Experimentoval s různými žánry, fascinovala ho témata násilí, touhy, posedlosti i smrti. Hrál si s použitím hudby, zapojoval drsný humor, využíval netradiční kulisy. Toužil vytvářet díla, která se budou vyjímat. "Když téma filmu nemilujete, běžte od toho. Na světě je příliš mnoho průměrných filmů," prohlásil.

Celkem natočil 13 snímků, další nápady - třeba biografický snímek o Napolenovi - zůstaly z různých důvodů nedotaženy. Prvním filmem byl thriller Strach a touha z roku 1953, posledním eroticky laděné drama Spalující touha (1999). K nejslavnějším snímkům se řadí sci-fi 2001: Vesmírná odysea, drsná satira Mechanický pomeranč nebo horor Osvícení.

Všem snímkům se výstava věnuje - nabízí krátké ukázky význačných scén, příběhy pojící se s jejich vznikem, rekvizity ze zákulisí natáčení, kostýmy i další doplňkové zajímavosti: třeba dopisy, které Kubrick dostával jako reakce na filmy. Zamrzí však, že většina popisků je uvedena pouze ve španělštině, pouze hlavní texty jsou přeloženy i do angličtiny.

Nechybí ani ukázky z fotografické práce pro magazín Look, které se Kubrick v mládí věnoval, a samozřejmě některé ikonické objekty z jeho filmů, jako je helma s nápisem "Born to Kill" z Olověné vesty, umělá inteligence HAL 9000 z 2001: Vesmírná odysea nebo sekera Jacka Torrance z Osvícení. Řadu z těchto artefaktů si můžete v nějaké podobě jako památku pořídit i v tematickém obchodu s dárkovými předměty.

Památkou vám však jistě budou i pocity, které si odnesete. Chronologická výstava vás vtáhne do Kubrickova světa - a záleží jen na vás, za jak dlouho se necháte vypustit. Šanci máte do 31. března 2019, kdy výstava končí.