Na dřevěné desce zjizvené řemeslem se leskne sbírka šperků. "Kdybych nebyla modelka, určitě bych se věnovala umělecké tvorbě. Od malička pletu, kreslím, miluju keramiku. Můj největší sen je koupit si chalupu a ze stodoly udělat ateliér. Akorát musím vymyslet, jak tím vydělávat peníze," směje se modelka Linda Vojtová.

Když dostala v roce 2010 nabídku navrhnout kolekci pro značku Love Universe, vytvořila sadu šperků inspirovanou svým psem Teddym. Tu propojuje abstraktní pojetí symbolu kostičky, který je sice dobře viditelný, pokud o něm víte, na první dobrou si ho ale mnoho lidí nevšimne. Šperkařina se Lindě zalíbila natolik, že se přihlásila do soukromé školy Kristin Hansonové v New Yorku a dva roky se učila řezat kov, tmelit i zasazovat kameny. "Učil nás opravdu precizní ruský zlatník, který nás hodně trápil na řemeslných základech. Tenhle systém zavírání jsem dělala snad tisíckrát," ukazuje na luxusní zlatý náramek posázený diamanty.

Další kolekcí chtěla podpořit svého dědu, hudebního skladatele Vadima Petrova a stvořila proto unikátní kousky, ve kterých propojuje svět šperku a svět hudby. Prsten Elegie z 18karátového zlata s diamantem v brusu briolette je sestaven z pěti obrouček, které reprezentují notovou osnovu. Jemná melodie skladby Nokturno in G je zpodobněna oválným přívěskem ve tvaru noty. Přívěsek se volně pohybuje po řetízku, a tak se, stejně jako noty, neustále mění. Melodie a jejich rytmus jsou zachycené fluidními tvary, které jsou v pohybu (a vlastně tak tančí) spolu se svými nositeli.

Všechny šperky, které Linda navrhla a vyrobila, jsme fotili na akademické půdě − prostory UMPRUM nám otevřela vedoucí ateliéru K. O. V. Eva Eisler.

jarvis_5c055598498ec86e386e2e63.jpeg
Na dřevěné desce zjizvené řemeslem se leskne sbírka šperků.
Foto: Benedikt Renč