Když si přečtete ohlasy na vystoupení Liora Sucharda, nelze se ubránit očekávání. "Jeho představení je nejúžasnější věc, kterou jsem v životě viděl. A to jsem toho viděl už hodně," prohlásil třeba známý moderátor Larry King. "Neuvěřitelné. A vtipné. Mohla bych ho sledovat hodiny," přiznala zpěvačka Alicia Keys. "Nic takového jste dosud neviděli," uvedla zase herečka Renée Zellweger.

Dobře, jsem dost zvědavý. Videa a ohlasy na internetu jsou jedna věc, osobní zkušenost ale stejně nic nenahradí. A tak když volám sedmatřicetiletému Izraelci přes Skype, cítím jisté napětí. Pozdraví mě sympatický chlapík a za chvíli navrhne: "Víte co, něco si zkusíme."

Nejprve se na mě zkoumavě zahledí, pak vezme do ruky papír, drží ho otočený k sobě a černým fixem na něj něco napíše. Potom fixu odloží a vyzve mě: "Řekněte dvoumístné číslo."

80, 99, 71… Myšlenky víří hlavou, napadá mě jich hned několik, načež najednou říkám: "68." Suchard obrátí papír a na něm je fixou napsáno… No ano, 68. Jak je to možné? Stejnou otázku dostává tenhle Izraelec často a jeho odpověď se obvykle nemění. Tajemně se usměje a odvětí: "Kdybych vám to řekl, musel bych vás zabít."

I tak to risknu. Jak jste to dokázal?

Zkusil jsem vás ovlivnit, abyste řekl 68. Nikdy dřív jsem to s nikým takto po Skypu nezkoušel. Vlastně žádný mentalista tohle ještě neudělal. Myslím, že je to docela úžasné, ne?

To ano, ale pořád mě zajímá, jak jste na to přišel.

Celý koncept říct nemůžu. Dívám se na vás, vím, jak pracovat s vaší myslí a přimět vás říct číslo, které chci.

S takovým darem jste se už narodil?

Částečně. Hodně věcí se naučíte, ale talent hraje také svoji roli. Můžete se naučit hrát na piano, ale to neznamená, že budete Beethoven. A stejně to je se čtením mysli. Můžete si o tom něco přečíst, ale to nezaručuje, že budete schopný dělat takové triky.

Co je tedy klíčem ke zvládnutí vašich triků?

Jsem mistr ve čtení řeči těla, v nonverbální komunikaci, ovlivňování a podprahové psychologii. Nevím, co si myslíte, ale vím, jak přemýšlíte. A vím, jak toho využít. Vyznám se v mnoha aspektech lidské mysli. Kombinuji tyto techniky a přidávám humor, abych vytvořil pro diváky vzrušující show.

Trochu mi to připomíná Sherlocka Holmese ze seriálu BBC, který podle různých drobných detailů dokáže bleskově odhadnout spoustu věcí o lidech, jejich charakteru a osobním životě. Funguje to u vás podobně?

Není to úplně stejné, ale některé prvky fungují na podobném principu. Všímám si maličkostí, nepatrných pohybů, používám intuici a sleduji, jak lidé přemýšlejí.

Co všechno dokážete?

Dokážu uhodnout a ovlivnit cokoliv. Podívejte se na videa na mém webu. (Suchard hádá neznámým lidem jejich jména, sny i PIN. Nechá je odvyprávět příběh, který už má předem napsaný, nebo nakreslit obrázek, stejný jako vytvořil pár sekund před nimi − pozn. red.)