Kvalitní vůně, stejně jako luxusní chronograf nebo ručně šité boty, zdobí a dotváří osobnost nositele. Má hloubku, na každém voní jinak. U někoho prozrazuje odvahu, u jiného smysl pro humor, vytříbený vkus nebo skryté šibalství. Odkrývá Pandořinu skříňku plnou vzpomínek. Během okamžiku nás přenese na místa, o kterých jsme ani netušili, že je v sobě nosíme. Dobře vybraný parfém započíná konverzaci – číšníkovi připomene dávno zapomenutý sen o cestě do San Francisca, obchodnímu partnerovi závan babiččiny skříně plné čerstvě vypraného prádla, kostek mýdla a svazků sušených bylin. Stačí pár kapek na kůži a celý den jako by se proměnil.

PIGMENTARIUM: Ad Libitum

Tajemně svěží chypre parfém Ad Libitum je inspirován září slunce zapadajícího nad Pražským hradem. Základ tvoří mech, květy jasmínu a prosluněné citrusy. Výsledkem je elegantní a mírně nostalgická vůně, v níž se Praha zrcadlí tak, jak ji při svých návštěvách mohli spatřit Adolf Loos či Le Corbusier.

3690 Kč za 50 ml, prodává PIGMENTARIUM.

Pigmentarium: Ad Libitum

KILIAN: Dark Lord

Nepředvídatelná, sebevědomá, aristokratická. První vetiverová vůně značky Kilian vznikla ve spolupráci s legendárním parfumérem Albertem Morillasem. Vůni pro opravdové gentlemany otvírají svěží nóty bergamotu okořeněné bourbonským a sečuánským pepřem. Smyslný indický jasmín nasáklý rumem v srdci je předzvěstí temné exploze v základu. Tam exotický vetiver s lehce kouřovou vůní doplňuje syrový akord kůže, velké množství atlasového cedru a indonéské pačuli.

7700 Kč za 50 ml, prodává INGREDIENTS.

Kilian: Dark Lord

D.S. & DURGA: Burning Barbershop

V barbershopu nazvaném Curling Bros. ve městě Westlake ve státě New Yorku vypukl v roce 1891 požár. Všechny lehlo popelem. Lahvičky kolínské s vůní máty, limetky, levandule i vanilky vzplály jasným plamenem. Jen jeden flakón zůstal, válel se po zemi, zpola prázdný. Voněl takto.

Hlava: máta peprná, limeta, jedlovec kanadský. Srdce: levandule, absolute, turecká růže. Základ: spálený olej, vanilka, seno.

D.S. & Durga je malý parfumérský dům z Brooklynu, založený Davidem Seth Moltzem a jeho ženou Kavi. Vytvářejí unikátní vůně v malém množství.

260 dolarů za 100 ml, prodává SILK FERRIES.

Burning Barbershop  

RUDIS

Rudis, z latinského drsný, syrový, zachycuje pocity římského gladiátora před vstupem do prašné a sluncem rozpálené arény, v níž na něj čeká boj, krev, možná i smrt. Gladiátor však ví, že tohle je cena za naději na svobodný život. Tato výjimečná vůně od parfuméra Antonia Alessandria evokuje vzrušení ze souboje. Intenzivní teplé tóny kůže kontrastují s růží a pikantní pelargónií, které symbolizují gladiátorovu kovovou přilbu. Aby si dodali odvahy před bojem a otupili strach z nebezpečí, posilňovali se gladiátoři nápojem z hroznové šťávy a zkvašeného ovoce. Šafrán s hřebíčkem přispívají k osobitosti vůně, pačuli s vetiverem k její vznešenosti a kadidlo spolu s pižmem ji činí neobyčejně rafinovanou.

Rudis je součástí kolekce Premium, která hledá inspiraci v kořenech naší kultury a vyznačuje se použitím vzácných a opulentních složek. Každá z vůní je zasvěcena některé z lidských ctností, Rudis je věnován síle.

Hlava: bergamot, sušené ovoce, hroznové víno. Srdce: růže, pelargónie, karafiát, šafrán, cedr. Základ: kůže, pačuli, vetiver, slaměnka, pižmo, kadidlo

5100 Kč za 75 ml, prodává VAVAVOOM PERFUMERY.

Rudis 

MASQUE MILANO: Russian Tea

„Padalo šero. V samovaru uhlíky rudě svítící syčivě zahřívaly páru pod velkou čínskou konvicí,” píše Alexandr Sergejevič Puškin v Evženovi Oněginovi.  

Venku, sněhem pokrytá nejrušnější petrhradská ulice Nevsky Prospekt a nádherná budova ve stylu Art Noveau. Uvnitř, velké knihkupectví. V prvním patře, elegantní kavárna, kde se horká voda lije do šálků. Černý čaj, těžký a intenzivní. Ostrá vůně květin a suchá, kouřová chuť, která zůstává na patře po každém doušku. Ta pochází z ohňů vedle karavanů, které převážejí drahocenný náklad čaje nekonečnou cestou přes Sibiř. Popíjí se pomalu při pohledu z širokého okna na překrásnou katedrálu Panny Marie z Kazanu. Ruský čajový rituál vás v okamžiku přenese na nečekanou výpravu do odlehlých zemí plných tajemství a fantazie.

Hlava: máta, černý pepř, malina. Srdce: černý čaj, magnolie, smil písečný. Základ: kůže, kadidlo, bříza, skalní růže.

125 euro za 35 ml, prodává SILK FERRIES.

Russian Tea