Veletrh SIHH navštívilo během čtyř dnů přes 23 tisíc návštěvníků. Redakce PROČ NE?! byla mezi nimi - a tady je náš výběr deseti hodinek, které stojí za pozornost.

Jaeger-LeCoultre Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpétuel

Lahůdka od jedné z klasických značek ze švýcarského údolí Vallée de Joux. Nabízí vzácnou kombinaci tří komplikací: věčného kalendáře, tourbillonu a minutové repetice - čas je oznámen odbíjením westminsterské zvonkohry, tedy stejným zvukem, jakým odbíjí slavný zvon Big Ben v Londýně. Hodinek se vyrobí jen osmnáct, jedny přijdou na více než 20 milionů korun.

Ressence Type 2

Hodinky, které si zachovávají krásu a eleganci mechanických kousků, ale zároveň mají díky elektronickému vylepšení “feeling” 21. století. Nachází se na nich totiž elektronická korunka, díky níž si lze hodinky snadno seřídit po připojení ke smartphonu, případně se přizpůsobit po přechodu do jiné časové zóny. Vyjdou vás zhruba na milion korun.

Hermes L’Heure De La Lune

Elegantní hodinky od pařížské značky. Mají dva malé ciferníky, které rotují po obvodu, čímž zakrývají nebo odkrývají Měsíc na hodinkách a ukazují tak jeho fázi na severní i jižní polokouli. Každý den tak tyto hodinky vypadají o trochu jinak. Stojí přes 540 tisíc korun.

Vacheron Constantin Traditionelle Twin Beat Perpetual Calendar

Převratný kousek, který dokáže měnit frekvenci z pěti hertzů na 1,2 hertzu. V čem je to tak užitečné? Inu, řeší to obvyklý problém, který nastává, když hodinky odložíte - a po pár dnech už nejdou a je třeba je znovu ručně nastavit. Model od Vacheron Constantin se po přepnutí zpomalí a díky tomu vydrží až 65 dnů. Letos plánují švýcarští hodináři vyrobit pouhých pět kusů, každý vyjde zhruba na 4,5 milionu korun.

Santos de Cartier Skeleton Noctambule

Cartier představil novou kolekci Santos věnovanou leteckému průkopníkovi Alberto Santosovi Dumontovi. Zajímavých kousků je v ní více, my ale vybíráme tento model, který připomíná Dumontovy noční přelety přes Paříž. Jemu tehdy cestu ozařoval světlomet a podobně dokážou ve tmě svítit i hodinky Noctambule - a je to elegantní podívaná. Stojí asi 620 tisíc korun.

Swiss Alp Watch Concept Black

Při prezentaci těchto hodinek se název slavné značky s jablkem v logu nesměl vyslovit, přesto je patrné, který model připomínají nejvíce - Apple Watch. Jenže o smart hodinky nejde, nemají dokonce ani ručičky. Jediné, co vidíte, je tourbillon. A především slyšíte minutovou repetici, což je jediný způsob, jak z hodinek zjistit, kolik je hodin. Tento odvážný kousek od společnosti H. Moser & Cie stojí skoro osm milionů korun.

Urwerk AMC

Patrně nejdražší hodinky ukázala na SIHH švýcarská nezávislá firma Urwerk. Jde o netradiční hybrid, na němž se kromě hodinářů podíleli také specialisté na kvantovou fyziku. V jeho základně jsou umístěny atomové hodiny, které ručí za absolutní přesnost - mají odchylku jedné sekundy za 317 let. V nich jsou umístěny klasické hodinky, které můžete normálně nosit a v případě potřeby umístit do základny, aby se seřídily. Cena za absolutní přesnost ale není nízká - přes 60 milionů korun.

Hublot Big Bang Unico White Gold Paraíba

Turmalíny paraiba patří k vůbec nejvzácnějším drahým kamenům na světě - i proto, že jsou těžko dostupné. Mimořádně cenné jsou proto i tyto hodinky od Hublot, které jsou jimi osázené. Švýcarská značka sice neměla prezentaci přímo v rámci veletrhu, ale zmínku si tento výjimečný kousek zaslouží i tak. Pokud se vám líbí, připravte si zhruba 6 milionů korun.

IWC Pilot’s Watch Perpetual Calendar Chronograph Edition "Le Petit Prince"

IWC se vrátilo k pilotním hodinkám ve velké parádě. Jejich stánku dominoval Spitfire, podle něhož se jmenuje nová kolekce a který se v létě vydá na unikátní cestu kolem světa. Kromě speciálních hodinek určených pro piloty zvaných Timezoner nás zaujaly také modely pojmenované podle známého pohádkového příběhu Malý princ. Jeho autor Antoine de Saint-Exupéry byl pilotem rovněž… Stylové hodinky v půlnoční modré přijdou na 860 tisíc korun.

Audemars Piguet CODE 11.59 Perpetual Calendar

O nejdiskutovanější novince SIHH jsme psali již v předstihu. Část návštěvníků vyhlížená kolekce od Audemars Piguet zklamala, ovšem ty, kdo měli šanci si ji prozkoumat zblízka, pak obvykle nadchla. Nejvíce nás z kolekce zaujala varianta s věčným kalendářem a atraktivním vzhledem. Její cena je 1,6 milionu korun.