Nenápadného, diskrétního vchodu v Panské ulici byste si na první pohled nejspíš ani nevšimli. Když ale výtahem vyjedete do třetího patra a ve vstupní hale míjíte tradiční javánský altán z bohatě vyřezávaného dřeva plný květin, je to, jako kdybyste se ocitli v exotické zahradě. Vůně tuberózy a jasmínového čaje v drobných šálcích navozuje pocit okamžitého uvolnění. Právě tady, v samém centru Prahy, v srpnu otevřely své brány Taman Sari Royal Heritage Spa, luxusní lázně licencované jednou z dříve vládnoucích jávských královských rodin. Jméno tohoto jedinečného místa se dá přeložit právě jako "nádherná zahrada".

Tomáš Kress objevil kouzlo královských rituálů v roce 2004 paradoxně v Praze, v Java Princess, což je také licence Taman Sari Spa, ale o několik řádů nižší. "Tehdy mi to manželka koupila na tři a půl hodiny, já tam byl nakonec hodin šest a ona čekala venku naštvaná. Pro mě je to jedna z mála chvil, kdy se dokážu zklidnit," pokračuje. Na svých cestách po Asii si nakonec Jávu zamiloval natolik, že se rozhodl přivézt tuhle "lahůdku" i českým požitkářům. V Jakartě si osobně vybral 10 vyškolených masérek, nebo spíše terapeutek, jak se jim tady říká. Nejbližší lázně stejné licence jsou kromě Indonésie už jen v kanadském Whistleru, pražská pobočka je z nich ale nejluxusnější.

Tajemství jávské princezny

Vzhled lázní je živoucí vzpomínkou na královský palác v Yogyakartě, místo, kde za vysokými zdmi paláce členové královské rodiny dost často čerpali energii a rozmazlovali svá těla i duše. Pobývala v něm také vnučka indonéského vládce Susuhunana Pakoea Boewonoa X., princezna Mooryati Soedibyo, která přísně střežené tajemství místních procedur představila světu. Tahle dáma, která před pár týdny oslavila devadesáté první narozeniny, založila vlastní kosmetickou společnost a vzdělávací institut pro masérky, je prezidentkou Miss Universe Indonesia a byla i členkou Lidového konzultativního shromáždění, nejvyššího zákonodárného tělesa v Indonésii.

Není divu, že byla v roce 2007 označena za sedmou nejvýznamnější ženu Indonésie. "Udělala toho opravdu mnoho pro zrovnoprávnění žen ve společnosti, hlavně pro podnikatelky," přibližuje majitel a s úsměvem dodává: "Když jsem si na místě vybral terapeutky, řekla mi madam Mooryati, že si je všechny před mým odjezdem osobně otestuje. Myslím ale, že k tomu nikdy nedošlo."

Osm apartmánů, z nichž polovina je určena pro párové terapie, dýchá mystickou atmosférou − lustry Preciosa, prostorné vany, sofa s nebesy a dostatkem měkkých polštářů, mezi kterými můžete na chvíli zapadnout do světa snů.