Po únavě není ve tváři Juliena Landaise ani známky, i když přiznává, že noc předtím se večerní procházka Prahou trochu protáhla. "Praha je nádherná, hodně mi připomíná Paříž. A pro můj filmový debut je tak trochu klíčová," vypráví sedmatřicetiletý model s pronikavě modrýma očima, který se od předvádění módy stále více přesouvá k herectví, jež vystudoval v New Yorku, a k režii. Pro francouzský deník Le Figaro natočil například krátký historizující snímek Masque d'Or, pro italský Vogue zase krátký film Der Doppelgänger (Dvojník) v hlavní roli s Alainem-Fabienem Delonem, synem slavného francouzského herce.

Všechny jeho filmy mají leccos společného: romantické zápletky, historické lokace, dlouhé záběry plné dramatických pohledů, nákladné kostýmy a šperky, které často hrají hlavní roli. Totéž platí i pro jeho první celovečerní snímek Listiny Aspernovy, který uvedl loni na benátském festivalu.

Film zaujme především velkolepou výpravou. Honosné paláce, zahrady a kanály magických Benátek. Pohádkové kostýmy z těžkého sametu, které navrhli Dolce & Gabbana v duchu pláten nejslavnějších malířů vrcholného romantismu, jsou dokonalou ukázkou módy pozdní viktoriánské doby. Úchvatné šperkařské kolekce pro film připravil šperkařský dům Bulgari, nejvíc jich je k vidění během scény na maškarním plese, na němž se ústřední hrdinové setkávají.

"Zásadním kouskem je zlatý pečetní prsten, kolem kterého se příběh točí. Nejdřív ho před svou předčasnou smrtí má na prstě Jeffrey Aspern, potom ho zdědí jeho milenka Juliana a poté i její neteř Tina," popisuje režisér. Italské šperkařství Bulgari je mimochodem se světem stříbrného plátna spojené už půl století. Jeho šperky nosila Claudia Cardinalová, Sophia Lorenová, která patřila k tvářím i múzám Bulgari, šperky se objevily i v několika filmech se švédskou herečkou Ingrid Bergmannovou v hlavní roli. Pro Elizabeth Taylorovou vytvořilo šperkařství dokonce celou klenotnickou kolekci.

"Myslím, že Bulgari se k Listinám Aspernovým perfektně hodí. Jeho DNA je pevně spojené s Itálií a znak hada má v této souvislosti také trefnou symboliku: v tomhle filmovém příběhu je každý tak trochu had," uvažuje Landais.