Pod značkou Eterle se ukrývá impozantní sbírka designového nábytku, kterou mají na svědomí tři ženy: Zdeňka Kuncová, její dcera Lia Frouzová a vnučka Nika Puci. Deset židlí z jejich unikátní kolekce se rozhodly nabídnout českým a slovenským umělcům, návrhářům a designérům - a nechaly tak vzniknout unikátní díla, která navíc pomohou dobré věci.

Do projektu Židle z Eterle se zapojili designéři Lucie Koldová a Ondřej Lalák, architekti Lenka Míková, Anna a Jerry Kozovi, módní návrháři Adam Kost a Michaela Čapková, výtvarníci Michal Cimala a Martin Kolarov a ilustrátoři Michal Bačák a Andrea Šafaříková.

Zadání jejich práce bylo víceméně volné, omezení měli jediné: zachovat původní funkci židle. Každý se s úkolem popasoval po svém, jak můžete vidět na fotografiích.

A nejen na nich. Výsledná kolekce bude vystavena od 18. února do 3. března v pržské galerii Artisème a 21. února se bude v rámci vernisáže osm židlí dražit (dvě jsou již prodané). Výtěžek poputuje na konto vzdělávacího centra Tereza, které se zabývá ekologií a udržitelností.