Nadějný mladičký fotograf Filip Kartous se zhlédl převážně v módní fotografii. I přes jeho velmi nízký věk (21 let) už stihl nasbírat praxi jako asistent v prestižních milánských studiích a má za sebou několik focení na domácí i zahraniční půdě. Za jeden z jeho zlomových úspěchů se považuje výstava "STRUHAROVA", kdy nafotil krátkovlasou krásku, modelku Sáru Struhařovou.

Prodejte se ve dvou větách, Filipe Kartousi!
Jsem vášnivý fotograf, který se nebojí své tvorbě věnovat maximum. Miluji výzvy a snažím se ve fotce neustále posouvat dál.

Proč jste se stal fotografem?
Už na základní škole jsem koketoval s myšlenkou studovat fotografii, ale bohužel jsem nenašel žádnou školu s maturitní zkouškou v Brně. Začal jsem tedy studovat technickou školu, která pro mě byla od prvního dne obrovským zklamáním. Následovalo pátrání. Objevil jsem Střední školu umění a designu v Brně, kde se mimo jiné vyučuje i obor fotografie. Na tuto školu jsem se po talentové zkoušce dostal a ta mi kompletně změnila život.

Čím se inspirujete?
Filmem, hudbou a tancem.

Pět vteřin denně mi zabere...
... posunout budík o deset minut.

SPEED ART DATING

Koncept Speed Art Datingu jsme představili v jednom z předchozích článků, kdy jsme si od odborníků na uměleckou scénu nechali dát tipy na čtyři význačné české talenty - a ty jsme následně vyzpovídali. Nyní si tato rychlá "představovací rande" s pozoruhodnými českými umělci budeme dávat pravidelně v nové rubrice.

1. díl: Jaroslav Bejvl ml.
2. díl: David Kurňavka
3. díl: Kateřina Kynclová
4. díl: Andrea Sovová
5. díl: Vojtěch Říha

Co pro vás znamenají peníze?
Možnosti.

Vás oblíbený tuzemský a světový umělec?
Tono Stano a Peter Lindbergh.

Co pro vás znamená umění a jaký má smysl?
Umění je forma sebevyjádření, která muže mít mnohé podoby v závislosti na tom, jak se v daný okamžik cítím, nebo co chci právě sdělit.

Kdy a kde se vám nejlépe tvoří?
V inspirativním prostředí a v kolektivu skvělých a kreativních lidí.

Kým byste chtěl být, kdybyste nebyl Filipem Kartousem?
Svým kocourem.

Váš dosavadní největší úspěch?
Určitě má výstava „STRUHAROVA“, která proběhla v Praze v Czech Fashion Council.

Komu byste chtěl prodat některé ze svých děl a ještě se tak nestalo?
Asi nemám nikoho konkrétního. Přál bych si, aby se má díla objevila v Paříži a visela v galerii, aby si je mohlo prohlédnout co nejvíce lidí.

Analog, nebo digitál?
Analog.