Kontejnerové městečko Manifesto se loni v létě stalo mezi Pražany novou vítanou atrakcí. V roce 2018 ho navštívilo na 650 tisíc lidí, získalo cenu za nejlepší zákaznický zážitek v soutěži Obchodník roku, psalo se o něm v New York Times i Monocle. V pátek 15. března začalo svou druhou sezonu - a touží nabídku ještě zlepšovat.

Úprav dostál už samotný prostor poblíž Florence. Doplnila ho průsvitná iglú, nový nábytek stack od české značky mmcité i zelené instalace olivovníků a citrusovníků od Haenke. Zůstaly oblíbení prodejci jako Ryba je Ryba od michelinskou hvězdou oceněného kuchaře Matteo de Carliho, Poké Haus a Vinohradský pivovar. Přibyl třeba bar Le Valmont Bubbles Bar, neapolská pizzerie Da Antonio, QQ Asian Kitchen nebo Chu Yakitori šéfkuchaře Levitate Christiana Duy Chu.

"Nemůžeme se dočkat, až si s prvními letošními návštěvníky přiťukneme pivem z Vinohradského pivovaru, čepovaným do opravdových sklenic s originálním motivem Manifesta. Bude to nejen nesrovnatelně lepší zážitek, ale hlavně zbavíme náš provoz velkého množství jednorázových kompostovatelných kelímků. Loni jsme se učili za pochodu. Na některé větší změny jsme potřebovali pár týdnů," popsal jednu ze změn Martin Barry, zakladatel projektu, o němž jsme podrobně psali loni v červnu.

Jinak se pořadatelé věnovali zejména digitálním vylepšením, které mají hostům zkrátit čekání na jídlo či pití, usnadnit způsob placení a dát jim možnost vyřizovat objednávky klidně i z kanceláře.

Kromě toho se na místě chystá i bohatý kulturní program. Hudební dramaturgie se soustředí na českou scénu a objevy elektronické hudby. Alespoň dvakrát do měsíce proběhnou velkolepější párty. V sobotu a v neděli se budou konat brunche s buskery, na plátně poběží sportovní přenosy a od konce května se začnou promítat filmy. Na Velikonoce se chystá alternativní, elegantní výzdoba, ozdoby a mladé pečínky.

Manifesto Market byl od začátku koncipovaný jako dočasný pop-up koncept, který vyrostl na prostoru, na němž skupina Penta hodlá stavět obchodní čtvrť podle návrhu studia Zaha Hadid Architects. Minimálně letos však zůstane ve stejné lokaci. "Neumíme si představit lepší dočasné využití pozemku u magistrály, než je koncept Manifesto. Z přátelství jsme místo pronajali Martinu Barrymu do doby, než tady začneme stavět. A to v tomto roce určitě nebude," řekl Petr Palička z Penta Real Estate.