Letošní Baselworld zaznamenal mírný ústup z pozic. Přivítal 81 200 návštěvníků (o 22 procent méně než loni) a vystavovalo na něm 520 značek (o 20 procent méně než loni). Nyní ho čekají změny, příště proběhne na přelomu dubna a května a bude následovat po ženevském SIHH, který rovněž přesouvá termín.

Teprve budoucnost ukáže, co tyto rošády přinesou - pojďme se však podívat, co bylo k vidění ve švýcarské Basileji letos.

HUBLOT Big Bang Sang Bleu II

Druhá edice modelu Sang Bleu vznikla znovu ve spolupráci s jedním z nejlepších tatérů na světě Maximem Pleschia-Büchim a opět jde o limitovanou edici - titanového modelu vzniklo 200 kusů, zlatého King Gold (na snímku) jen stovka. Ručičky jsou převedeny do grafických šipek a obrazců, čímž vytváří na zápěstí takřka hypnotické umění. Za titanový model dáte přes 620 tisíc, za zlatý asi 900 tisíc korun.

Bulgari Octo Finissimo Chronograph GMT Automatic

Tyto hodinky od Bulgari znamenaly pro italskou značku pátý světový rekord. Jde totiž o nejtenčí mechanický chronograf v historii hodinářské výroby. Automatický strojek s komplikací GMT má rekordní tloušťku 3,3 milimetru. Vyjdou zhruba na 380 tisíc korun.

Patek Philippe Calatrava Weekly Calendar

Špičková ukázka klasických mechanických hodinek - a toho, jak si lze vyhrát se zobrazováním času a data. Retro model ukazuje kromě hodin a aktuálního data také den v týdnu, číslo týdne a měsíc. To vše v oceli a s řemínkem z telecí kůže. Stojí přes 760 tisíc korun.

Czapek & Cie "The Sands of Time"

Tentokrát učiníme malou výjimku. Sands of Time, tedy Písky času, jsou stolní přesýpací hodiny, které vznikly spoluprací dvou značek s českými kořeny: hodinářů Czapek & Cie (o jejím znovuzrození jsme psali) a karlovarské sklárny Moser. Křišťálový klenot, který vznikl v limitované edici 18 kusů, má oslavovat krásu času, jedno přesypání zabere pět minut. Pokud ho chcete mít doma, připravte si asi 115 tisíc korun.

TAG Heuer Connected Modular 45 "Golf Edition"

Lahůdka pro milovníky golfu. Tyto chytré hodinky v sobě mají GPS, umožňují dvojrozměrné i trojrozměrné mapování hřišť, ukládají skóre až pro čtyři hráče a vydrží nabité celý den. Vyjdou vás na 48 tisíc korun.

Zenith El Primero Revival A386

Slavné hodinky Zenith El Primero slaví padesát let od uvedení. Tehdy šlo o zjevení: společnost jako první předvedla strojek chronografu s automatickým nátahem, který navíc kmital na neobvykle vysoké frekvenci 36 tisíc kmitů za hodinu. K příležitosti výročí uvedl Zenith remake, který působí moderně, skrývá výkonnější technologie, a přece si pořád zachovává retro feeling. Vyjde na 460 tisíc korun.

Rolex GMT-Master II

Loňskému modelu se přezdívalo Pepsi, letos je to kvůli modročerným barvám Batman, každopádně ani tato novinka od Rolexu nezklamala. Jednoduché, krásné, technicky dokonalé. Stojí zhruba 214 tisíc korun a už teď je se na ni tvoří dlouhé fronty zájemců...