Bez ohledu na proměnu doby i módní trendy zůstávají košile synonymem čistoty a elegance. Představují nejosobitější součást pánského šatníku. S jejich každodenním užíváním jsou úzce spojené naše pocity, emoce, potřeby.

Košile vonící po vyprání, běloskvoucí, nažehlené. Oblíbené, preferované. Podvědomě i cíleně oblékané pro konkrétní situace a příležitosti. Do práce, pro chvíle ve dvou, s přáteli, společenské. Formální, klasické, moderní, designové, slavnostní.

Košile, ve kterých se zkrátka dobře cítíme.

Materiály používané k jejich výrobě sehrávají v našem vnímání významnou roli. Rozhoduje náš prvotní dojem z designu a omakových vlastností látky, následovaný reálnými zkušenostmi, které získáváme v průběhu nošení.

Stejně jako je možné objektivně popsat řemeslné vypracování a technické detaily kvalitní košile, lze obdobným způsobem specifikovat i parametry košilovin, kdy barevnost a design ponecháme záměrně stranou.

Vlastní rozlišování však představuje poněkud náročnější proces, který lze přirovnat k orientaci v dobrých vínech. Vyžaduje zkoumání, bádání, objevování. Jedině tak nejlépe propojíte charakteristické vlastnosti uváděných tkanin s vašimi osobními preferencemi a naleznete v jejich volbě nejen smysluplnost, ale i potěšení.

PATRIK DAŘÍLEK

Nekompromisní vizionář, který si nechává v Itálii tkát ty nejjemnější látky a svým klientům z nich šije dokonale padnoucí oblečení. Přečtěte si více o něm a jeho dílně.

Předchozí díly seriálu

Proč vrcholná ruční krejčovina předčí většinu dnešních oděvů

Co vás čeká, pokud se budete chtít cítit jako králové

Krása je věčná. A není to jen fráze

Sako po neapolsku. Jak jsem oživil myšlenku slavného Itala

Jak poznat opravdu kvalitní košili

Kvalitní a luxusní látky určené k výrobě košil jsou utkané pouze z přírodních vláken. Nejčastěji bavlny, lnu, případně jejich vzájemné kombinace. Několik předních italských tkalcoven nabízí pro požitkáře navíc směsi bavlny s kašmírem, hedvábím nebo vlnou.

Tolik ceněné vlastnosti bavlněných košilovin (specifická, krystalicky jasná optika vzoru, výjimečná jemnost, překvapivá plnost, takřka hedvábný omak a hebkost) jsou podmíněné kvalitou použitých přízí, v dané úrovni výhradně dvojmo skaných, a to v osnově i útku.

Obecně platí, že v kategorii kvalitních konfekčních a měřenkových košil jsou dnes za adekvátní považovány látky z bavlněných přízí NE 80/2 a 100/2. Zde původ zdrojové bavlny není příliš zdůrazňován.

Pro luxusní košile, ať už konfekční či na míru, je obvyklé užití materiálů utkaných z přízí NE 120/2 a 140/2, které pro vaši ucelenou představu dále pokračují již velmi exkluzivní řadou NE 160/2, 170/2, 200/2, 240/2 a 300/2, vyhrazenou typicky nejlepším zakázkovým košilářům. Byť vám je některé společnosti nabídnou, buďte obezřetní a zcela určitě si nechejte předvést vzorek produktu v kvalitě, která vás zajímá před zadáním objednávky. Budete mít skvělou příležitost uplatnit poznatky z minulého dílu našeho seriálu. Ke zpracování vrcholných tkanin je totiž zapotřebí odpovídající know-how, technologie i přípravy. Jinak zcela jistě dojde ke zmaření vaší značné investice již po několika vypráních.

Za kvalitou těchto látek stojí jemnost dvojmo skaných přízí, připravovaných pouze ze dvou typů jedinečného zdrojového materiálu – egyptské bavlny známé jako "Giza 45" a ve výrazně limitovaném rozpětí ještě exkluzivnější dlouhovlákenné suroviny známé pod označením "CSI" (Cotton Sea Island).

Pro zjednodušení a vaši rychlou orientaci si stačí zapamatovat, že čím vyšší hodnotu má číslo "NE", tím jemnější jsou použité příze a v konečném důsledku výsledné tkaniny.

Pokud vás příliš neruší zvýšená mačkavost a chcete-li si naplno vychutnat omak i splývavost, zvolte jako základ pro váš výběr Popelín, případně End on End. Navíc, čistota vzorů a ostrost barev je na tomto podkladu dech beroucí.
Twill a Herringbone ve všech podobách vás uspokojí, budete-li si přát alespoň částečně potlačit přirozený lom vláken. Zároveň potěší nejsofistikovanější optikou keprové vazby vůbec.

Osobně jsem nikdy nepřišel na chuť Oxfordu díky jeho příliš omšelému vzhledu. Nicméně s klidným svědomím odsouhlasím, že na kvalitě 200/2 jde o výrazně jiný příběh.

Blíží se letní sezona, čas lněných látek. Nezalekněte se enormní mačkavosti, je projevem úžasného charakteru a pro parné dny představuje ideální materiál. Nejste-li přesvědčeni o vhodnosti lněných košil právě do vašeho pracovního prostředí, zvolte kombinaci dvojmo skané bavlny a belgického lnu. Neznám úžasnější počin italských tkalců pro všechny, kteří nejteplejší část roku tráví v sakách a oblecích.

Že hedvábí v zimě hřeje, v létě chladí, věděly už naše babičky. Klasické vzory i umělecké printy na směsi bavlny a hedvábí tak představují vítané zpestření naší garderoby...