Eliška je hravá a platí účty, to stojí na webu Elišky Kyselkové. Ve skutečnosti je ale mnohem víc. Kreativní žena, fotografka a umělkyně. Jako art directorka a fotografka v jedné osobě spolupracuje nejen s magazínem Infringe, ale i s italskou Vogue. Fotila i pro Pumu. Žije v Londýně a je závislá na mátovém čaji. Věnuje se soukromým projektům i komerční tvorbě. 

Prodejte se ve dvou větách, Eliško Kyselková!
Už jste slyšeli o české fotografce žijící v Londýně, která fotí pro Vogue Italia i Hunger magazine a chová se ekologicky? Její práce je epická, prohlédněte si ji třeba na Instagramu @eliskakyselkova!

Proč jste se stala fotografkou?
Kvůli možnosti vyjádřit myšlenky ve vizuální formě.

Čím se inspirujete?
Filmem, malbou, literaturou, technologickým vývojem, společností a samozřejmě svým okolím.

Co pro vás znamenají peníze?
Možnost investovat do dalších uměleckých projektů, cest a do věcí s dobrým účelem. A samozřejmě se za ně najíte.

Váš oblíbený tuzemský a světový umělec?
Josef Sudek a Viviane Sassen.

SPEED ART DATING

Koncept Speed Art Datingu jsme představili v jednom z předchozích článků, kdy jsme si od odborníků na uměleckou scénu nechali dát tipy na čtyři význačné české talenty - a ty jsme následně vyzpovídali. Nyní tato rychlá "představovací rande" s pozoruhodnými českými umělci pořádáme pravidelně v naší rubrice.

1. Jaroslav Bejvl ml.
2. David Kurňavka
3. Kateřina Kynclová
4. Andrea Sovová
5. Vojtěch Říha
6. Filip Kartous
7. Tomáš Vrana
8. ZORYA

Co pro vás znamená umění a jaký má smysl?
Umění je názor, myšlenka i pocit. Má moc ovlivnit pohled diváka na realitu a pozměnit jej.

Kdy a kde se vám nejlépe tvoří?
Prvotní nápad přijde často nezávisle na čase nebo lokaci. Někdy při čtení knihy nebo sledování filmu. Příprava focení je nejlepší doma, kde mám klid a mohu si dělat průzkum a nákresy. Pro samotné focení je nejdůležitější nadšený tým a spolupráce s dalšími umělci. Pokud se jedná o větší projekt, focení nebo natáčení trvá celý den, takže tým lidí a celková atmosféra jsou hodně důležité.

Kým byste chtěla být, kdybyste nebyla Eliškou Kyselkovou?
Je těžké měnit s někým jiným, nikdy nevidíte do jejich mysli. Nemyslím, že má někdo úspěšnější cestu nežli jiný. Radost v životě závisí na reflexi vlastních zkušeností, názorech a chuti po změně života k lepšímu. Proto bych nikým jiným být nechtěla. Už jsme s Eliškou Kyselkovou staré známé.

Váš dosavadní největší úspěch?
Že stále tvořím, mám nápady a chuť je realizovat! Z pohledu fotografa byl pro mě klíčový projekt Elves Stories vytvořený na Islandu. Ten byl první spoluprací s Vogue Italia. Dalším úspěšným projektem je série Feeling Blue, která je zároveň produkčně nejnáročnějším focením, na kterém jsem doposud pracovala. Jednalo se o fotografie s modelkou Melanie Gaydos, které odkazují k depresím a Picassovu modrému období. Velikým úspěchem byl editorial Ultrahumans pro českou Vogue. Osobně jsem hodně pyšná na sérii Prelude, která byla vytvořena pro Infringe magazine. Každá fotografie představuje ekologický problém jako globální oteplování, odlesňování a různé formy znečištění. Vznikla z toho velkoformátová výstava na Off festivalu v Bratislavě.

Komu byste chtěla prodat některé ze svých fotografií a ještě se tak nestalo?
Tim Walker, Jane Goodall, Barack Obama, Tilda Swinton, Viviane Sassen, Olaf Breuning!

Ukázka z práce Elišky Kyselkové
Foto: archiv Elišky Kyselkové

Jak by vypadal ideální den, který by Eliška chtěla zažít?
Ranní výšlap na Maccu Picchu s východem slunce, oběd v Danang ve Vietnamu, odpolední surfování v Cornwallu, podvečer v Římě s prohlídkou Sixtinské kaple, večeře v Paříži a nakonec promítání Harryho Pottera s filharmonickým orchestrem v londýnské Royal Albert Hall.

Moderní digitální fotografie, nebo analogová klasika?
Moderní analogová a digitální fotografie.

Černobílá, nebo barevná?
Za mě určitě barva, hodně barvy!