Tereza Vacková se malbě věnuje od roku 2004. Často portrétuje na zakázku, nicméně v jejím portfoliu najdete i obrazy, na kterých ztvárnila své oblíbené umělce. Do svých maleb vnáší nezaměnitelný noir rukopis. Její díla jsou často velmi feminní, inspiruje se ženami a jejich energií. V tvorbě Vackové nechybí ani sexuální napětí.

Prodejte se ve dvou větách, Terezo Vacková!
Moje obrazy mají naprosto nepostradatelnou věc - duši. Je to v očích!

Proč jste se stala malířkou?
Odmalička jsem milovala kreslení a malování, nenávidím klasický pracovní režim a “normální” zaměstnání. To mě přivádí k šílenství. Takže díky bohu za uměleckého ducha a nějaký ten talent.

Čím se inspirujete?
V portrétech mě jednoznačně inspiruje láska ke starým dobám a obdiv ženské síly a krásy. Při tvorbě abstrakcí čerpám čistě z mého vnitřku. Je to vždy taková katarze na plátně.

SPEED ART DATING

Koncept Speed Art Datingu jsme představili v jednom z předchozích článků, kdy jsme si od odborníků na uměleckou scénu nechali dát tipy na čtyři význačné české talenty - a ty jsme následně vyzpovídali. Nyní tato rychlá "představovací rande" s pozoruhodnými českými umělci pořádáme pravidelně v naší rubrice.

1. Jaroslav Bejvl ml.
2. David Kurňavka
3. Kateřina Kynclová
4. Andrea Sovová
5. Vojtěch Říha
6. Filip Kartous
7. Tomáš Vrana
8. ZORYA
9. Eliška Kyselková

Co pro vás znamenají peníze?
Naprosto přiblblý a s prominutím debilní papírky, na kterých závisí celý život. Skvělý sluha, ale špatný pán.

Vás oblíbený tuzemský a světový umělec?
Vyloženě oblíbeného tuzemského umělce nemám, z celosvětového hlediska mě rozhodně nejvíc baví Noel Fielding.

Co pro vás znamená umění a jaký má smysl?
Bez umění všeho druhu by svět byl smutné a prázdné místo. Celkový smysl umění je podle mě ten, že dělá svět hezčím, což se daří jakémukoli umění, ať už má vlastní skrytý smysl, nebo ne. Ve finále to vyjde nastejno.

Kdy a kde se vám nejlépe tvoří?
Všeobecně nejraději tvořím večer a v noci. Časově a prostorově náročnější práci dělám ve studiu, menší věci, jako třeba malé portrétní zakázky, ráda zvládnu z tepla domova. Nikdy jsem neměla ráda publikum při tvorbě, to mi
vnitřně nedělá dobře. Je to pro mě intimní záležitost a snesu opravdu jen pár lidí, kteří mi při tvorbě smějí koukat přes rameno.

Kým byste chtěla být, kdybyste nebyla Terezou Vackovou?
Před pár dny jsem si v nákupáku při pohledu na poletující pytlík mezi vchodovými dveřmi posteskla, že bych chtěla být právě ten bezstrarostný pytlík. Každopádně mimo stěny atelieru Terezy Vackové mám svou druhou tvář - Therese Rosier - burleskní performerku. S tou si naprosto vystačím.

Váš dosavadní největší úspěch?
Ten největší úspěch mě teprve čeká, tím si jsem jistá. Celkově bych řekla, že největším úspěchem je to, že dělám, co mě baví.

Malířka Terezy Vackové
Foto: archiv Terezy Vackové

Komu byste chtěla prodat některé ze svých děl a ještě se tak nestalo?
O prodeji konkrétním osobám nepřemýšlím. Vždy jsem chtěla prodávat do zahraničí, což se mi splnilo. Cca 80 procent mých zákazníků je z USA, Kanady, Austrálie. Určitě zmíním originál obrazu Alice Coopera pro speciální edici printů, které sám vlastnoručně podepsal. Když se nad tím teď zamýšlím, určitě by mě potěšilo, kdyby si ode mě objednala obraz jedna z mých ikon. Smůla je, že většina z nich je po smrti.

Moderní malba, nebo staří mistři?
Mám ráda obojí, ale starým mistrům patří má fascinace a naprostý respekt.

Frida Kahlo, nebo David Bowie?
Těžká volba, ale Bowie!