Martin Kermes je jedním ze zakladatelů kreativního studia NMDS. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, žil v Berlíně a Londýně. Momentálně se věnuje doktorandskému studiu na Fakultě výtvarných umění v Brně.

Kermes za svůj život vytvořil mnoho děl, za zmínku stojí třeba spolupráce s Národním divadlem a Operou. Jeho projekt Spolus, který je založený na interakci tramvajové zastávky a online chatu byl oceněný na festivalu Transmedial v Berlíně a 14th European TV and Film forum v Barceloně. Je ukázkovým ztělesněním umělce a byznysmena v jedné osobě.

Prodejte se ve dvou větách, Martine!
Kreativita je jen jedna a je jedno, jestli jí pustíte naplno ve volném umění nebo jí dáte prostor v umění užitém. Nerozlišuji mezi prací na projekcích pro Národní divadlo, instalaci v rámci výstavy, nebo strategii a byznys řešeni značek v porfoliu NMDS. 

Proč jste se stal kreativcem?
Když se dětí v první třídě zeptá paní učitelka, jestli umí malovat nebo zpívat, přihlásí se úplně všichni, na konci školy už jen pár a v dospělosti skoro nikdo. Každý, kdo se narodí, je kreativní. Je shodou okolností, nakolik ho pojme systém, nebo se mu přizpůsobí. Důvodů je tolik, kolik je lidí, hloupá motivace, soutěživost u někoho možná kázeň nebo cesta nejmenšího odporu. Mně samotného to bezčasí, kdy se do něčeho ponoříte, zapomenete na všechno, spojujete nespojitelné, kdy všechno je možné pořád strhává. Baví mě to. Snažím se ale neutíkat do snů, ale snít v realitě. Mít dveře dokořán a umět chodit tam i zpátky.

SPEED ART DATING

Koncept Speed Art Datingu jsme představili v jednom z předchozích článků, kdy jsme si od odborníků na uměleckou scénu nechali dát tipy na čtyři význačné české talenty - a ty jsme následně vyzpovídali. Nyní tato rychlá "představovací rande" s pozoruhodnými českými umělci pořádáme pravidelně v naší rubrice.

1. Jaroslav Bejvl ml.
2. David Kurňavka
3. Kateřina Kynclová
4. Andrea Sovová
5. Vojtěch Říha
6. Filip Kartous
7. Tomáš Vrana
8. ZORYA
9. Eliška Kyselková
10. Tereza Vacková

Jak vypadá váš běžný den?
Vstávám v pět, jedu plavat, snídám, vezu dceru do školy, jdu na druhý trénink a potom už jedu do studia. Konkrétně do NMDS.cz, což je společnost, která využívá kreativitu a design k vytváření značek, inovacím na produktech a modelech. Já mám na starosti strategii. Můj běžný den je stejný v tom, že tam v deset přijdu a v pět mě to vyplivne. Co se děje mezi tím, je pokaždé jiné, s jistotou mohu říct, že je to nekončící proud setkání. S partnery ve firmě, kolegy, klienty, specialisty. Potom jedu domů a snažím se trávit čas s dcerou. To je jeden typ běžného dne. Ten druhý je jeho přesným opakem. Jsem sám, čtu si, píšu, hledám, courám se, těkám, hraju si.

Čím se inspirujete?
Inspirace je úplně všude. Přišel jsem na to, že když je něco rozdělané, je lepší se spíše nerozptylovat a před vnějšími vlivy se zavřít.

Vás oblíbený tuzemský a světový umělec?
Federico Diaz, tuzemský i světový v jedné osobě.

Co pro vás znamená umění a jaký má smysl?
Svoboda.

Kdy a kde se vám nejlépe tvoří?
Tvoření bych mohl rozdělit na dvě části. Řízená improvizace na konkrétním místě s konkrétními lidmi a podklady. Jsem rád připravený a fascinuje mě, co znají specialisté okolo mě. Když se podaří uvolnit atmosféru natolik, že se všichni otevřou a komunikace jede naplno a navzájem se všichni chápou, dokáží sdílet a učit se navzájem. V tu chvíli vzniká něco jako kolektivní vědomí, které posouvá původní zadání na úroveň, kterou nikdo netušil a objevují se nápady, na které by nikdo sám nepřišel. Druhý typ tvorby je hluboký osamocený. Na místě, které s tématem souvisí a ovlivňuje ho. Dost často je dobré za ním cestovat a žít v něm.

Popište nám své pracovní prostředí.
V NMDS.cz jsme zastánci toho, že právě nomádění je nejúspěšnějším řešením problémů. Když za někým přicestujete a trávíte s ním čas, nebo naopak, když ho pozvete k sobě a umožníte mu společně nestrávit jen schůzku, ale delší čas. Během toho můžete prozkoumat všechny aspekty probíraného. Jsme buď na cestách, nebo v prostoru NMDS ambasády na Praze 6. Zde s námi mohou ostatní nejen tvořit, ale také trávit volný čas nebo dokonce bydlet. Moje osobní pracovní prostředí je tvořeno spíše místy, pravidly, procesy a nástroji, které mi pomáhají být správně a včas.

Váš dosavadní největší úspěch?
Stále se to učím, ale za největší úspěch považuju každé smysluplné NE.

Co pro vás znamenají peníze?
Energie, kterou můžeme oživovat projekty, a plány, jež jsou jen na papíře.

Martin Kermes při práci.
Foto: archiv Martina Kermese

Pro koho byste chtěl zpracovat projekt a ještě se tak nestalo?
Postupem času vám dojde, že schopnosti a nástroje, které máte k dispozici, mají jistou moc. Moc ovlivnit lidské emoce, jejich pohnutky. Dojde vám taky, že nechcete pracovat na tom, aby si někdo myslel nebo chtěl si koupit něco, co nepotřebuje, a ve výsledku se cítil hůř. Můžeme potenciál, který máme, využít nejen pro marketing, ale pro opravdové změny v oborech. Výstupem mohou být značky, produkty, služby, které tu nebyly a které jsou užitečné. Snažíme se hledat, dělat projekty, které mají pozitivní dopad a jsou prospěšné. Mým snem a rozjíždějícím se projektem je les po vzoru povídky Muž, který sázel stromy. Chtěli bychom vysázet a uchránit les.

Vaše guilty pleasure?
Trvalé velmi osobní věci. Například psací potřeby, pera a zápisníky.

Žil byste v zahraničí?
Dříve jsem krátce žil v Berlíně a v Londýně, ale myslím si, že je Praha je ideální místo pro život. Svoboda pohybu a cestování je novým místem pro život. Nejvíc je myslím to, když můžete být tam, kde chcete, být tak dlouho, jak si přejete.