V Safari Parku Dvůr Králové už několik týdnů tři samice a dva samci trénují na to, aby cestu zvládli. Historicky největší převoz nosorožců z Evropy do Afriky má pomoci navýšit tamní populaci tohoto druhu. Ta skomírá kvůli pytláctví, ve Rwandě ji zdecimovala i občanská válka v 90. letech. V parku Akagera dokonce nosorožci v roce 2007 vyhynuli a znovu se tam objevují až v posledních letech.

Pomůže tomu i nynější mise, která se vydá na cestu v neděli. Tři nosorožci pocházejí přímo ze Dvora Králové, doplňují je samice z britského Flamingo Landu a samec z dánského Ree Park Safari. S ideou přišli před třemi roky Jan Stejskal, vedoucí zahraničních projektů v zoo Dvůr Králové, a Veronika Vařeková, topmodelka, která se v posledních letech intenzivně věnuje ochraně zvířat a Afriku často navštěvuje.

"Východní černí nosorožci patří k nejohroženějším druhům. Jsou neustále cílem pytláků kvůli svým rohům, jeden se prodává klidně za 150 tisíc dolarů," uvedla Vařeková pro magazín PROČ NE?!. "Ve volné přírodě jich tak zbylo asi jen 900. A jelikož máme v Evropě jejich zdravou populaci, tak mě napadlo, jestli bychom s tím nemohli pomoci." Rwanda se jako destinace nabízela: po pustošivých válečných časech dnes naopak patří k nejbezpečnějším zemím na kontinentu.

A tak Vařeková před třemi lety oslovila Marka Pilgrima, místopředsedu Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií, a rwandskou vládu. Z obou stran slyšela nadšený souhlas. Mohlo začít byrokratické kolečko schvalování a také výběr nosorožců pro přesun. "Mysleli jsme si na 10 nosorožců, schválili jich pět," popisovala Vařeková. "Vybraní nosorožci museli splňovat řadu přísných kritérií: nemohli být například mladší než dva a půl roku, aby zvládli převoz, museli mít určitou genetickou vybavenost… Naštěstí tím sítem prošli tři nosorožci z Česka."

A odtud pak celá posádka poputuje do Afriky. Ve Dvoře Králové si na sebe v posledních týdnech nosorožci zvykali a také se seznamovali s bednou, v níž stráví mnohahodinovou cestu. Nutno podotknout, že jen bedna samotná stojí 130 tisíc korun a náklady na transport vyjdou na více než tři miliony.

I s jejich pokrytím se Vařeková snaží pomoci – a tady přichází vhod její úspěšná modelingová minulost, však se několikrát dostala na prestižní obálku plavkového čísla Sports Illustrated, pracovala s Victoria’s Secret a objevila se na titulních stranách mnoha dalších časopisů jako Vogue, Marie Claire či Elle. Slavné jméno a nasbírané kontakty jsou pro fundraising užitečnou oporou. Přispět ale může každý – přes stránky Safari Parku Dvůr Králové.

"Jejich aktivity k ochraně zvířat jsou obdivuhodné. Dělají Česku výborné jméno ve světě, podobně jako třeba tenisté či vědci," říká Vařeková.

A zároveň věří, že přesun nosorožců pomůže nejen jejich populaci, ale celé Rwandě. "Ekonomika afrických zemí stojí z velké části na turismu, který se opírá o to, že tyto státy chrání svou divočinu. Bez bohaté biodiverzity by byl turismus slabší, mnoho lidí by přišlo o práci a co víc, mělo by to katastrofální dopad na životní prostředí," vysvětlila Vařeková. Její tříletá mise, která má pomoci tomu zabránit, se pomalu blíží do finále.