V roce 2012 zjistil web Jobs.cz ve svém průzkumu, že 42 procent českých firem předepisuje svým zaměstnancům styl oblékání. Více než polovina z nich pak nepovolovala žádné výjimky ani ve dnech s mimořádně horkým počasím. V posledních letech se ale mimo jiné i vlivem startupové kultury a většího důrazu na spokojenost zaměstnanců otěže kancelářského dress codu uvolnily. Podle výzkumu Stormline z roku 2016 se navíc 61 procent zaměstnanců ve Velké Británii cítí být produktivnější, když jsou oblečení v ležérním oblečení. Styl “smart casual” si ale v letních měsících každý vykládá jinak.

“Důležité jsou zpravidla délky oděvů,” říká stylistka Radka Sirková. “U žen by nejkratší sukně měly končit kousek nad koleny, ale nikdy by neměly být do půlky stehen. Ve velkém horku jsou přípustná odhalená ramena, ale jen v případě, že nebudou koukat podprsenková ramínka, bude to decentní a přizpůsobené pracovnímu prostředí.” U ramínek rozhodně zapomeňte i na „neviditelná” průhledná – ta jsou stylisty považována za módní faux pas.

U mužů ve smart casual se povolují šortky, ovšem musí končit do patnácti centimetrů nad koleny. Muži mohou nosit triko, ovšem bez potisku, bez vzoru, s žádnými velkými nápisy. Nátělník je zcela nepřípustný. Obuv by u mužů i žen měla být uzavřená, nejlépe kožená, přípustné jsou sandály, nikoliv žabky. Elegantní variantou pro muže jsou i mokasíny nebo slip-on obuv. V prostředí mladých firem se čím dál častěji nosí k obleku či saku i elegantní tenisky.

Lněná košile Derek Rose, triko ze lnu a bavlny a chinos Pietro Filipi, polo tričko z hedvábné směsi Dunhill, modré lněné sako Pietro Filipi, šortky z bavlny a lnu Loro Piana.

“Říká se, že když zaměstnanec neví, jak se obléknout, tak ať se podívá na svého šéfa. Záleží samozřejmě i na erudovanosti a fundovanosti na lídrovských pozicích,” říká stylistka Sirková.

Oblečení by se také mělo přizpůsobovat programu daného dne. Pokud vás teplé počasí láká vyrazit do práce na kole, vezměte si elegantnější oblečení na převlečení. “Když víte, že budete mít mítink, nic vám nebrání v tom, abyste si do tašky přihodili jednu extra košili,” přibližuje Sirková. “Když víte, že půjdete ten den na večeři, raději si zabalte jedny kalhoty s dlouhými nohavicemi.”

Muži pak mohou využívat mnoha jednoduchých triků, jak se cítit a zároveň vypadat dobře. Dlouhé ponožky mohou nahradit těmi neviditelnými, nebo je rovnou nechat doma, kalhoty stylově ohrnout a odhalit kotníky. Pod košili si vzít tričko, které saje pot. Nosit saka bez podšívky a kombinovat materiály, tedy třeba lněnou košili s bavlněnými kalhotami a podobně. Len je obecně momentálně velmi trendy, lněná saka, kalhoty a pro ženy i šaty a halenky jsou už běžně dostupné, len je navíc prodyšný, lehký a chladivý.

I pro dámy se hodí modely s velkým podílem přírodních materiálů, ať už jde právě o len, bavlnu, hedvábí nebo třeba i viskózu. Elegantní variantou jsou i módní overaly. “Oblečení však musí být takové, aby nepůsobilo příliš vyzývavě,” radí Sirková.

Net-A-Porter

Lněné šaty Marysia, komplet z hedvábného krepu Theory, lněné kraťasy Tibi, viskózové šaty Cefinn, lněný overal Nicholas, vše Net-a-Porter.com.