"Posledních pár měsíců bylo dost perných. A teď jsme nadšení, že můžeme konečně vyrazit na naše velké dobrodružství a podělit se o slávu Silver Spitfiru se zbytkem světa," řekl Steve Brooks před odletem. "Je čas psát historii."

Na jejich letounu, Spitfiru Mk. IX, který byl postaven na hradě Bromwich v roce 1943, pracovali poslední dva roky technici, aby ho uvedli do stavu, v němž bude schopný zvládnout náročnou cestu. V červenci s ním piloti absolvovali zkušební lety a 5. srpna přišel den startu.

Odlet byl patřičně velkolepou událostí, mezi 400 hosty byla třeba herečka Rosamund Pikeová nebo bývalý pilot formule 1 David Coulthard. Oba jsou ambasadoři hodinářské značky IWC, která je partnerem projektu a pro cestu nazvanou "Silver Spitfire - The Longest Flight" (tedy Nejdelší let) vyvinula speciální hodinky s jednoduchým přepínáním časových zón. Před samotným startem se odehrála show královského letectva RAF.

Plán 58letého Brookse a 43letého Jonese není skromný. Piloty čeká přes 43 tisíc kilometrů, během nichž chtějí zastavit na zhruba stovce míst ve třiceti zemích. Má to i ryze pragmatický důvod - Spitfire na jeden zátah urazí nejvíce 750 kilometrů.

"Naším cílem je zaujmout co nejvíce lidí. Poletíme nízko, ve výšce asi 300 metrů, takže nám lidé budou moci mávat. Při zastávkách se s nimi budeme bavit a necháme je sáhnout na letadlo. Podělíme se s nimi o naši vášeň," prohlásil Jones.

Stíhačka Spitfire je ovšem pouze jednomístná, a tak se oba piloti musejí při řízení střídat - druhý kopíruje trasu v doprovodném letadle. "Nejvíc se obávám počasí. A přistávání bude vždycky záludná část," řekl Brooks.

Prvním cílem pilotů bylo Skotsko, poté míří na západ, odkud se přes Faerské ostrovy, Island a Grónsko chtějí dostat na sever Kanady. Návrat do Anglie plánují na 8. prosince.