V pražských Vojanových sadech se zanedlouho naskytne nevšední výhled. Přistane tam tajemné těleso, v jehož jádru je meteorit a bude vyzařovat zvláštní atmosférické světlo. Zůstane tam od 10. do 13. října, tedy po dobu konání Signal Festivalu, jehož součástí tato nevšední instalace bude.

Navrhla ji známá architektka Eva Jiřičná. Nazývá se A co kdyby to byla pravda a stejně jako další instalace se vztahuje k hlavnímu tématu letošního festivalu, tedy k výročí sametové revoluce. V každém návštěvníkovi má střetnutí s instalací vyvolat sebereflexi a vlastní proměnu. 

Eva Jiřičná
Foto: Dušan Vondra

Svůj tajemný záměr nechce rozkrýt úplně, a tak Jiřičná popisuje dílo takto: “Přemýšleli jsme o tom, co pro nás revoluce znamená. Většinou je v našich myslích s tímto slovem spojen drastický převrat, a proto jsme se rozhodli ve Vojanových sadech ukázat, že to tak být nemusí a že budoucnost může být poklidná. Pro Signal Festival a jeho návštěvníky jsme proto připravili tak trochu pohádku.“

Návštěvníci festivalu budou moci architektku osobně potkat v rámci doprovodných přednášek a diskusí Signal Transmit v pražské Werichově vile v sobotu 12. října v 15 hodin.

Příprava instalace trvala přes pět měsíců od vymýšlení konceptu až po samotnou realizaci. Společně s Evou Jiřičnou se na ní podíleli Petr Vágner a Filip Gottschalk ze studia AI-Design. Jeden z hlavních komponentů instalace, zdroj atmosférického světla, zapůjčí česká společnost Lasvit, která je partnerem této instalace. Jde o obří kouli pokrytou 1500 kusy ručně foukaného skla s názvem Intergalactic, která byla vystavena před třemi lety v rámci veletrhu Milan Design Week a nyní se v Praze představí v trochu jiném světle.  

Signal Festival toho ale pochopitelně nabídne mnohem více. Celkem se letos po Praze objeví 18 instalací, mimo jiné i ta, která bude v historii festivalu dosud nejrozsáhlejší. Vznikne na Smetanově nábřeží a pomocí laserů pokryje 180 000 metrů krychlových mezi nábřežím a Střeleckým ostrovem. Jednu z instalací připravil i istanbulský umělec Memo Akten, který má za sebou výstavy v londýnském Barbicanu a pařížském Grand Palais. Prahu ozáří jeho magická instalace Simple Harmonic Motion.