V mumraji hodinářské výstavy Baselworld se všechno točí kolem času. Odevšad tikají hodinky nejslavnějších značek, které vystavují nové modely a snaží se v záplavě konkurenčních stánků vyniknout. Čas je vyzývatelem pro jakéhokoliv návštěvníka, který by rád poctivě prošel všechny expozice v obří výstavní hale Messe Basel. Obzvlášť neúprosně však čas v Basileji běží ředitelům jednotlivých značek, pro něž se akce mění v maraton schůzek či prezentací s rozvrhem vymezeným na minuty.

Proto když dorazím na stánek Bvlgari, kde mě čeká rozhovor s ředitelem společnosti Jeanem-Christophem Babinem, dostanu nekompromisní limit: dvacet minut, maximálně. Při pohledu na dlouhý seznam otázek lehce znervózním, avšak obavy mizí ve chvíli, kdy se s usměvavým Francouzem potkám. Z rychlosti jeho mluvy je mi jasné, že za oněch dvacet minut stihne říct více než jiní za hodinu.

A že má v Basileji o čem vyprávět. Bvlgari tam letos představilo hodinky Octo Finissimo Chronograph GMT Automatic, které nejsou ani kulaté, ani hranaté, zato jsou pořádně tenké. Tak moc, že s nimi firma stanovila pátý světový rekord, nyní s nejtenčím mechanickým chronografem v historii hodinářské výroby, pouhých 3,3 milimetru. "Nejde nám tolik o rekordy. Ale když jsme začali dělat hodinky Octo, tak jsme chtěli přenést eleganci ženských šperků i na pánské hodinky. U pánských věcí ale funguje trochu jinak, a tak jsme přišli s nápadem udělat tyto tenké hodinky," líčí Babin. "Věřím ale, že ten model uspěje hlavně proto, že je krásný. Někteří lidé si možná zapamatují, že má 3,3 milimetru, ale většina to bude nosit zejména kvůli tomu, že to je vážně elegantní chronograf. Což byl náš cíl."

Babin má s hodinářským světem bohaté zkušenosti. Než nastoupil k Bvlgari, působil skoro 13 let jako šéf TAG Heuer. Italské firmě se pod jeho vedením daří, zvětšuje podíl na důležitých trzích v Číně a USA a letos chce s hodinkami zaznamenat dvojciferný růst. "V hodinářském světě jsme pořád outsider. Ale jako outsider sníte o tom, že jednou budete lídrem," říká Babin.

Hodinky Octo Finissimo Chronograph GMT Automatic (vpravo) a Serpenti Misteriosi Romani získaly prestižní ocenění GPHG.
Foto: Bvlgari

Že jsou na dobré cestě, dokazují i dvě čerstvé ocenění z Grand Prix d’Horlogerie de Genève, obdoby hodinářských Oscarů. Již zmiňovaný Octo Finissimo Chronograph GMT Automatic obdržel Chronograph Watch Prize a ultraluxusní Serpenti Misteriosi Romani dostalo ocenění Jewellery Watch Prize. Jejich cena sahá k dvěma milionům eur a hlava hada je osazená 10karátovým safírem ze Srí Lanky.