Fine dining jde dělat i za dostupné peníze. A to dokonce v gastronomicky nezoraných Strakonicích, kde to rozbrázdila restaurace Sůl a řepa. Nejde o namachírkované nastajlované talíře, ale hlavně o upřímný nadšenecký sen, který naplňuje ve skutečnost Pavel Drdel se ženou Zuzkou a s celým jejich týmem. A také s kamarády, investory. Společně podnik otevřeli v roce 2017, přesně 17. listopadu.

Pavel chtěl být kuchařem už jako malý kluk. A přestože s tím jeho rodiče moc nesouzněli, šel si za svým snem. Zkušenosti pak sbíral v Německu, Itálii, ale samozřejmě také v českých restauracích. Dříčem zůstal dodnes, nejen že svým nadšením infikuje svůj mladý kuchařský tým, ale sám se neustále posouvá dál, sleduje scénu, ve volnu cestuje, poznává a ochutnává.

Tím to ovšem nekončí, Pavel je vášnivý fotograf, miluje přírodu, krajinky, atmosféry. A tyhle procházky přetavuje i do svých jídel. A tak když jde kolem potoka, skončí to tím, že na velkých oblázcích servíruje pstruha s tvarohem z nedaleké farmy Diviš. Samozřejmě že chvilku trvalo v místních probudit nadšení pro kreativní jídlo, za kterým je vidět a cítit poctivá kuchařina. Ale podařilo se.

Chlapi tu milují hovězí jazyk, který se táhne na nízkou teplotu 30 hodin a skvěle ho doprovází omáčka z hovězích kostí a gelu ze slaniny, špeku a povidel. Řepa se prolíná lístkem už od otevření restaurace, teď je to kombinace nakyslého řepného pyré, rizota z fermentované červené pšenice, nakládané dýně a grilovaného halloumi od Diviše. Novou peckou je 18 hodin tažený krk na houbách z hovězího z Netěchovic. A také 10 hodin pečený celer, který se ve vakuu prolíná s borovicovým olejem, pálenou kůrou a jehličím a pak se ogrilovaný prokládá nakyslými houbami.

Sůl a řepa
Bavorova 20, Strakonice
facebook.com/sularepa

Jasně, i odtud čas od času odcházejí rozčarovaní hosté, že "tohle pro ně není". Ale Sůl a řepa je chce nejméně agresivním stylem naučit, že přesně i "tohle pro ně je". Že mají právo na dobré jídlo, zvlášť když za něj mají platit.

Lukáš Hejlík je gastronomický nadšenec a autor knihy Gastromapa Lukáše Hejlíka, 365.

tip: Hovězí krk z Netěchovic na hříbkách z Brd, brambory v seně