Více než tři sta let dodává sako v různých podobách pánům na vážnosti, důstojnosti, vyjadřuje vzájemnou společenskou úctu, umocňuje osobitost a podtrhuje eleganci celkové vizáže.

Britové rádi zdůrazňují, že to byl právě Beau Brummel, blízký přítel budoucího anglického krále Jiřího IV., kdo na konci 18. a počátkem 19. století svým osobitým pojetím sebeprezentace definitivně změnil dosavadní vnímání a podstatu dresscode na královském dvoře a v nejvyšší londýnské společnosti, čímž způsobil revoluci v pánském odívání.

Brummel, disponující limitovanými prostředky, nemohl soupeřit s tehdejší velmi nákladnou aristokratickou opulentností, vsadil proto na rafinovanou jednoduchost svých outfitů, jejichž vizuální síla spočívala zejména v nevídaně perfektním tvarování oděvu na postavě.

PATRIK DAŘÍLEK

Nekompromisní vizionář, který si nechává v Itálii tkát ty nejjemnější látky a svým klientům z nich šije dokonale padnoucí oblečení. Přečtěte si více o něm a jeho dílně nebo se podívejte na předchozí díly seriálu.

Kontrastní kombinace nového typu saka a dlouhých kalhot z rozdílných či shodných, spíše však hrubších materiálů vždy vzájemně propojoval košilí, doplněnou o askot, vázaný velmi kreativním způsobem. Celý set pokaždé vyšperkoval perfektně naleštěnou, vysokou obuví.

Aniž by to on sám tušil, zahájil éru transformace královského kabátce v dobře padnoucí formy tradičních žaketů, smokingů, následované v průběhu let verzemi klasických i moderních obleků, obohacenou posléze ještě o různé varianty klubových a sportovních sak.

Navzdory vlastnímu smutnému konci se "První dandy" stal legendou a v dnešním chápání významným "influencerem" nejen své doby.

Jeho spolupráce s krejčími vnesla nového ducha do sartoriálního světa. Tvarování materiálu na postavě bylo jednou provždy upřednostněno, na což "Beau" prostřednictvím své sochy na Jermyn Street chladným a kritickým zrakem dohlíží navěky.

Až z těchto časů pochází myšlenka "minimalistického maximalismu" a následující úsloví. "Sako je jediným typem oděvu ve vašem šatníku, jenž dokáže spolehlivě zruinovat zdánlivě sebedokonalejší vzhled, nepadne-li vám."

Hluboce souhlasím.

Naštěstí, i pro sako existuje několik jednoduchých zásad a principů. Pokud si je zapamatujete, pomohou vám snáze se zorientovat, až příště zatoužíte po novém přírůstku do vašeho šatníku.

Nejprve si připomeneme nejdůležitější součásti saka.

Při vlastním výběru a zkoušení postupujte dle těchto zásad:

  1. Límec saka musí vždy co nejtěsněji přiléhat po celém obvodu k vašemu krku
  2. Sako by mělo vždy zcela přirozeně spočívat svojí vahou na vašich ramenou, šíře ramen saka by měla být vždy v přirozeném souladu se šíří ramen vašeho těla
  3. Vaší výhodou bude pokaždé co nejnižší průramek saka
  4. Klopa saka by měla vždy přirozeně kopírovat klenbu vašeho hrudníku a nikdy by nemělo dojít k jejímu odstávání, případně deformaci
  5. Při propnutí prvního knoflíku přednice sako nesmí pnout a nepřirozeně obepínat vaše tělo v oblasti propnutí - jakékoliv krabacení je nežádoucí
  6. Přednice saka by se neměly křížit v oblasti dolního kraje přes sebe
  7. Za optimální délku je až na vzácné výjimky považována taková délka saka, kdy zadní kraj zcela kryje vaše hýždě
  8. Vaše paže v rukávu by neměla vystupovat přes pomyslnou linii ramen, rukáv by měl vždy co nejpřirozeněji splývat, jeho délka by měla sahat k „Radiu“ zápěstí

Shrnutí

Střih, tedy jak vám sako padne, je vaší prioritou číslo jedna. Přirozeně obemykající nerovná se těsné, nenechte se v žádném případě svést pod rouškou módnosti. Opačným extrémem je přílišná vůle v hrudníku mezi průramky a klopami, typické boule v této oblasti také nechcete. Sako má po vašem těle přirozeně splývat a vytvářet elegantní siluetu, zvýrazněnou právě propnutím prvního knoflíku. 

Úzké klopy jsou velmi trendovou záležitostí, která se stává minulostí. Pro plnější muže jsou navíc nevhodné. Sako, které vám bude s bídou krýt polovinu hýždí, prostě odložte. Preferujte, aby cípy límce vaší košile bez ohledu na rozhalenku či s uvázanou kravatou pokaždé končily pod klopami vašeho saka. Manžety rukávů vaší košile by měly být delší o 1,5 – 2 centimetry než rukáv saka.

Vše popsané platí pro výběr konfekčního, případně „MTM“ saka. Skutečný mistr krejčí, který vykonává svoje řemeslo, je schopen na základě vašich představ, těla a svých zkušeností zasáhnout do výše popsaných principů a vytěžit pro vaši siluetu naprosté maximum.

Ať už zvolíte kteroukoliv cestu pořízení, věřte, že vaše nové sako se vám za vaše zvýšené úsilí královsky odmění.