Úterý, 25. února. V Paříži střídavě prší, fouká silný vítr, občas vykouknou i poslední paprsky slunce. V budově ministerstva kultury Francouzské republiky je však příjemně. Pod křišťálovými lustry se vyjímá deset výjimečných řemeslných výrobků. Mohutná stříbrná plachetnice, titěrní cukroví motýlci nebo třeba luxusní kožený kufřík plná různorodého nářadí. Mezi nimi je i dvoubarevná váza české sklárny Moser s nepřehlédnutelnou rytinou hrdého páva. Její tvůrce, rytec Tomáš Lesser, čeká nervózně pod pódiem. Za pár minut bude ministrem kultury Franckem Riesterem slavnostně dekorován a stane se tak rytířem Řádu umění a literatury.

 

 
Foto: Jan Zátorský ml.

 

„Mám teď mnohem těžší kapsu! Je to nádhera," usmívá se Lesser těsně po dekorování. „Je mi ohromnou ctí, že se mé práci dostalo takového uznání. Je to ocenění nejen pro mě, ale také pro Vladimíra Skálu, od kterého se celý život učím, a pro celou sklárnu Moser. Bez zázemí v Karlových Varech bych se nemohl ryteckému řemeslu celý život věnovat a dostat se až sem.“ Této ohromné pocty se dostalo po 26 letech práce právě pro Moser, kam zamířil po studiu na Střední uměleckoprůmyslové škole v Kamenickém Šenově a působí zde dodnes. Mezi zákazníky po celém světě je oblíbený pro osobitý rukopis, ve kterém uplatňuje smysl pro figurální tvorbu a až sochařský cit pro detail. Pro Moser vytvořil množství prací vesměs s figurálními výjevy, které patří mezi jeho nejoblíbenější. Rytířský řád pak získal mimo jiné za autorské zpracování zmíněné rytiny Páv na původní secesní váze. A o ní pokorně říká, že patří k jednodušším, nejtěžší je prý vystihnout obličeje. 

 

 
Foto: Thea Kučerová

Vysoké francouzské vyznamenání obdrželo v Paříži společně s ním dalších devět umělců, mimo jiné například François Demachy, parfémář značky Christian Dior, Anne-Marie Legrand, kostýmní návrhářka Národní pařížské opery, Thi Thu Nguyen, designérka koženého zboží Louis Vuitton nebo Christine Maquel, která navrhuje kožené výrobky značky Hermès. 

Česko tak má dalšího rytíře Řádu umění a literatury. V minulosti vyznamenání udělované za významný příspěvek k obohacení francouzského kulturního dědictví získali například Jiří Menzel, Jan Saudek, Eva Zaoralová, Hana Hegerová, Magdalena Kožená nebo Adolf Born. Komandérem, tedy držitelem nejvyššího stupně tohoto vyznamenání, je Václav Havel.

Deset významných osobností uměleckého řemesla z Francie, ale i dalších států Evropy, na vyznamenání navrhlo sdružení Comité Colbert. To zastupuje od roku 1954 důležité francouzské, a v posledních letech také výjimečné evropské výrobce luxusního zboží. Od roku 2011 je členem Comité Colbert také společnost Moser. Francouzský ministr kultury Franck Riester vyznamenání komentoval slovy: „Ministerstvo kultury Francouzské republiky oceňuje umělecké řemeslníky, muže i ženy výjimečného umu sdružené v Comité Colbert už od roku 2006. I letos jsem velice poctěn, že mohu dekorovat další z nich a vyzdvihnout tak jejich neocenitelný příspěvek k propagaci kulturního dědictví. Toto uznání také zdůrazňuje jejich zásadní roli při předávání zkušeností dalším generacím.“