Mercedes-Benz Prague Fashion Week se odložil na květen (byť ani tento termín nemusí být finální), a tak mají návrháři volné ruce k vytváření roušek, které stále chybí ve zdravotnictví i mezi běžnou populací.

Nejjednodušší návod, jak si každý může vyrobit roušku bez šití, zveřejnila na Instagramu Iva Burkertová známá pod značkou ODIVI. Stačit vám k tomu bude staré tričko.

Brzy se chytla i Kateřina Geislerová, návrhářka mj. Simony Krainové, která nabídla svou látkovou roušku k dispozici zdarma. Brzy se jí ozvaly tisíce zájemců, a tak se spolu s Martinou Fomínovou pustily do intenzivního šití. " jako mnozí jsem trochu podcenila současnou situaci a uvědomila jsem si, že nikdo z mého okolí nemá roušky. A ohleduplnost by měla být na prvním místě. Nikdy nevíme, nejsme-li přenašeči," napsala Geislerová na Instagram.

Pozadu nezůstala ani Petra Balvínová ze značky TIQE, která nabízela zdarma roušky a také se jí ozvalo mnoho zájemců. "Našily jsme pro prodavače v okolí, pár restaurací, domovy důchodců a hlavně pro jednotlivé rodiny," uvedla na Instagramu.

Do výroby se pustily i návrhářky Alžběta Straussová a Martina Skalická ze značky Oneday. "Roušky šijeme na výzvu Prahy 7 od Jana Čižinského přednostně pro sociální zařízení," uvedly na Instagramu.

Jako jedna z prvních zareagovala na výzvu Prahy 7 také Lucie Kutálková, který tvoří pod značkou Leeda. Nejdříve šila z vlastních zdrojů, později díky látkám, které poskytla ekologická galanterie Textile Mountain. „Teď společně se studenty a dobrovolníky hlavně z UMPRUM jedeme v ateliéru na směny. Takhle si představuji funkční společnost a lidi, kteří jsou si schopni a ochotni pomáhat právě v těchto situacích," uvedla.

Prémiová značka Le Premier se zase místo košil pustila do šití roušek pro mimořádně vytížený Rohlík.cz. A zároveň poptávala chybějící stuhy a šňůrky.

Pozadu nezůstali ani mužští návrháři. Roušky pro potřebné začal šít i Patrik Dařílek, který patří k pravidelným spolupracovníkům PročNe (přečtěte si jeho články). A vyzval také, aby ho kontaktovali ti, kteří vědí o zdravotnících, jež by takovou pomoc potřebovali.

Lukáš Lindner byl na Instagramu stručný: "Není třeba rozebírat situaci. Místo nadávání na vládu, kterou jsme (jste) si zvolili, můžeme trávit čas lépe," uvedl a pustil se do šití roušek.