Mimořádnou on-line aukci si pro milovníky umění připravila Galerie KODL a Trafo Gallery. Dražit se bude obraz oceňovaného umělce Jana Kalába s názvem VIRUS 0420. Aukce začala ve středu 22. dubna v 10 hodin dopoledne a potrvá do neděle 10. května, kdy bude v 16 hodin ukončena. Vyvolávací cena je 1 Kč a po individuální domluvě je možné si dílo prohlédnout v Trafo Gallery.

Draží se přímo na aukční platformě LiveBid. Případně si lze v Galerii KODL podat tzv. pevný limit, kterým si určíte strop, za byste chtěli dílo nejvýše vydražit. Samotný úkon pak za vás provází zástupce galerie.

"Při pohledu na záběry opuštěného Karlova mostu mě s mojí ženou napadlo, že tam musíme nafotit můj další obraz do projektu "Art In Public". Téma mikrokosmu je pro mě dlouhodobě velkou inspirací, a tak namalovat moji verzi viru byla okamžitá výzva," říká Jan Kaláb.

Společně s Trafo Gallery následně oslovil další umělce, aby toto téma zpracovali také a společně uspořádali výstavu 19 výtvarníků s názvem "KarARTena". Jejich cílem bylo povzbudit ostatní a ukázat, že je i v této situaci možné se přizpůsobit přinášet nové nápady a něco dělat.

120 cm Virus Jan Kalab Anticovid a
120 cm Virus Jan Kalab Anticovid a
Foto: Galerie Kodl

"Když jsem obraz VIRUS 0420 (anticovid) maloval, myslel jsem na ty, kteří usilovně pracují na vývoji protiléku, vznikl tedy na jejich počest. Jakmile bude dostupný lék, z Covidu se skutečně stane prostě jen další chřipka. Reakce na můj obraz na sociálních médiích mě přivedly k myšlence obraz prodat a výtěžek věnovat výzkumným pracovištím. Bylo mi jasné, že abych obraz prodal za nejvyšší cenu, potřebuji tu nejlepší aukční síň. Proto jsem kontaktoval Martina Kodla. Když jsem se pak znovu zamyslel, komu peníze darovat, uvědomil jsem si, že s vývojem léku bude spojen obrovský byznys a politika, a proto bude lepší podpořit ty, kteří jsou více opomíjeni," vysvětluje umělec.  

Podpora se rozdělí rovným dílem

Galerie KODL charitativní organizace podporuje dlouhodobě, společně se současnými umělci, kteří darují svá díla, pořádají dobročinné aukce. Proto majitel galerie ideu Jana Kalába okamžitě uvítal.

"Sekci současného umění mají v naší galerii na starosti moje děti, ale já sám jsem do tohoto světa vtahován stále více. Autorem jednoho z dalších příběhů tohoto žánru je Honza Kaláb. Myslím si, že má skvělý nápad a navíc jeho obraz má parametry nejvyšší kvality. I když si přál začínat s velkorysou vyvolávací cenou 1 Kč, tajně doufám, že konečná cena by mohla rezonovat na čtvrt milionu a více. Jedná se o unikátní práci podloženou spontánním příběhem a suverénně namalovanou pod vlivem pevné víry ve vítězství vědy a medicíny nad záhadnou nemocí," říká Martin Kodl a věří, že nejen solidarita, ale i její investiční přesah dokáže zaujmout řadu lidí.

Zástupci galerií vybrali čtyři neziskové organizace, jež patří k těm méně viditelným. Jsou to: Pečovatelské centrum Praha 7, které pomáhá seniorům; Aliance pro individualizovanou podporu, která se soustředí na péče pro zdravotně postižené osoby sdružuje sdružuje čtyřicet rodičovských, pacientských a zastřešujících organizací; projekt D.O.M.A., jenž se poslední měsíc angažuje hlavně v zásobování domovů seniorů ochrannými pomůckami a dezinfekčními prostředky; preventivní a humanitární program Projekt šance pomáhající dětem ulice postavit se na vlastní nohy. Pátou organizaci si zvolí vítězný dražitel podle svého uvážení. Výtěžek z prodeje bude rozdělen mezi všech pět rovným dílem. 

Platforma LiveBid a Galerie KODL poskytují své služby v rámci této mimořádné dražby zdarma. K dosažené částce tedy nebudou připočítávány žádné další poplatky a celý výtěžek bude věnován subjektům, kterým pandemie ztížila činnost.