Původně se měly otevírat jen butiky s rozlohou do 200 metrů čtverečních, nicméně čtvrteční vývoj událostí nakonec přiměl vládu pozměnit plánovaný harmonogram a umožnit otevření i větším obchodům s vlastním vchodem.

A tak zákazníky uvítají hodinářské butiky Carollinum, Patek Philippe a Rolex. "S našimi stálými klienty jsme se snažili být v kontaktu a jsme rádi, že jsou zákazníci nažhavení a těší se, až otevřeme," prohlásil Martin Janna, vedoucí butiku Carollinum, v rozhovoru pro PročNe.

Stejně jako další butiky se musí spoléhat především na českou klientelu, vzhledem k omezenému pohybu přes hranice. "Vždycky jsme si zakládali na tom, že nejsme nijak výrazně vychýleni k zahraniční klientele," řekl Janna. "Na české klienty jsme spoléhali a oni spoléhají na nás."

Nový pražský butik Rolex

Ve 12 hodin se otevře i butik šperků Tiffany, který slibuje stejně jako další důsledná hygienická opatření a pravidelnou dezinfekci prostorů obchodu i zboží. Soukromou schůzku bude možné si sjednat dopředu na konkrétní čas.

Zákazníky budou vyhlížet i v pražském butiku módního domu Hermès, který bude mít příští týden otevřeno denně od 12 do 18 hodin, dále pak dle standardních otevíracích hodin.

Nakoupit budete moci také šperky od Roberto Coin. "Pro naše klienty chystáme do příštích měsíců dokonce několik překvapení. Kdy je budeme moci realizovat, záleží především na tom, jaká bude celková situace jak u nás, tak i v Itálii, kde máme šperkařské dílny," vysvětlil Štěpán Pokluda, marketingový manažer společnosti.

Do provozu se vrátí rovněž butiky hodinářů z Montblanc a šperkařů z Cartier, který bude mít pokaždé od 13 do 14 hodin pauzu na dezinfekci prostor. "Cartier bude postupně představovat mnoho krásných novinek jak v oblasti šperků, tak hodinek. Montblanc má nejen nové chytré hodinky, ale i limitované edice psacích potřeb, včetně novinky, kterou jsou bezdrátová sluchátka Montblanc," uvedla Zita Vinšová z agentury EV Communications, která obě značky zastupuje.

Pondělí vyhlíží také Lenka Vejválková z Literix Group, která provozuje butiky módních značek Dolce & Gabbana, Salvatore Ferragamo, Brunello Cucinelli, Hogan i Red Valentino; otevřou se všechny. "Strašně moc se těšíme na naše klienty," uvedla. "Uvolnění opatření opravdu vítáme a jsme velmi pozitivní."

Vynucená pauza skončí i pro butiky se šperky Bvlgari, módou Louis Vuitton či hodinek Hublot. Otevřít má rovněž další módní gigant Dior. Stefano Ricci pustí zákazníky dovnitř až s opětovným zahájením provozu v hotelu Four Seasons, kde sídlí. Podle aktuálních nařízení by k tomu mělo dojít 25. května.