Přes 80 knih, seriál, celá řada televizních filmů… Perry Mason provázel diváky i čtenáře velkou část 20. století. A řada lidí na něj nedá dopustit dodnes. Brilantní obhájce, který rozlouskne každý případ; v jeho sledování bylo něco mimořádně uspokojivého, čímž táhl publikum z celého světa.

V roce 2020 si ale diváci musí zvykat na nového Masona. Z úspěšného právníka je pochybnostmi zmítaný detektiv, pronásledovaný neúspěšným manželstvím i traumaty z války. HBO se rozhodlo uvést známou postavu úplně jinak. Vydat se k jejím kořenům, prokreslit její charakter i minulost a ze soudní síně ji vypustit do ulic meziválečného Los Angeles, kde se snaží rozplést případ únosů dětí.

A změnil se i představitel hlavní role, pochopitelně. Matthew Rhys nahradil již zesnulého Raymonda Burra, který hrál Masona v devíti sériích staršího seriálu a 26 televizních filmech. A přesvědčivě vystihl postavu ztrápenou osobními problémy, ale s nezměrnou vůlí dopátrat se pravdě.

“Snažil jsem se si číst o hospodářské krizi v Americe, o lidech s nediagnostikovanou posttraumatickou stresovou poruchou,” přiblíží přípravu na roli 46letý Rhys, když se objeví na obrazovce videohovoru s reportéry, kterého se účastnilo i PročNe. Důkladnému studiu předlohy se ale vyhnul; chtěl se naplno oddat vizi, kterou mají s Masonem současní tvůrci.

Tím spíš, že se mu představa komplikovaného Masona zalíbila. Ve složitých charakterech si libuje, koneckonců jeho nejslavnější role Phillipa Jenningse ze špiónského seriálu Takoví normální Američané nebyla jiná. Tentokrát ho navíc zlákal herecký kolega Robert Downey Jr., který si látku před deseti lety vybral ke zpracování. A když mu časový rozvrh neumožnil zahrát si Masona sám, vyhlédl si s dalšími tvůrci právě Rhyse a přizval ho i do producentského týmu.

“To mě moc překvapilo a potěšilo, bylo to opravdu hezké gesto,” ohlédl se Rhys. “A byl jsem samozřejmě rád, chtěl jsem se moci podílet na směřování příběhu a postav.” Nového Perryho Masona vysílá nyní HBO a HBO GO.

Držitel Emmy za špiona

Rhys se narodil v hlavním městě Walesu v Cardiffu. Jeho rodiče byli učitelé, on se však zhlédl spíše v prarodičích z otcovy strany, kteří byli farmáři. Když vyrůstal, chtěl být jako oni, a vztah k rodné krajině ho neopustil dodnes. Rád se do Walesu vrací, ačkoliv ho pracovní a osobní směřování přimělo usadit se v USA.

Hrát začal již během studií, v roce 1999 se objevil po boku Anthonyho Hopkinse v shakespearovském snímku Titus, dvakrát si zahrál s Jonathanem Prycem, do povědomí se ale dostal až s rolí v seriálu Bratři a sestry. 

Mezi hvězdy ho pak definitivně posunula již zmíněná špionská série Takoví normální Američané. Kvůli roli svalnatého Philippa se musel držet v kondici, dokonce před natáčením absolvoval i výcvik bojových umění džiu-džitsu, muay thai a krav maga.

Tahle práce však jeho život ovlivnila ještě významnějším způsobem: s hereckou partnerkou Keri Russellovou začal posléze také chodit a nyní mají už čtyřletého syna Sama. “Asi je na špionském světě něco sexy,” prohlásila Russellová, kterou můžete znát třeba z role Zorii v deváté epizodě Star Wars.

Gardner by byl překvapený

Rhys však netají, že ho odmala přitahoval hlavně svět detektivů, i proto na roli Masona vděčně kývl. Zlákalo ho i to, že remake připravila HBO, díky čemuž tušil, že půjde o odlišný přístup než u předchozích zpracování. A v neposlední řadě uvítal, že se místo klasického schématu “jeden díl-jeden případ” věnuje nový seriál podrobně jedné události.

Masona tak poznáváme na počátku 30. let minulého století v Los Angeles, kdy město na rozdíl od zbytku Ameriky, postupně padajícího do hospodářské krize, ještě vibruje životem a optimismem. Blyštivá fasáda však kontrastuje s prohnilou realitou zkorumpovaných praktik pod povrchem. Mason spolu s dvěma dalšími outsidery, právníkem Eliasem (John Lithgow) a jeho asistentkou Dellou (Juliet Rylance), se tak musí vzepřít mocnějším soupeřům, aby případ rozpletli a domohli se spravedlnosti.

Rhys si uvědomuje, že jeho Mason je vzdálený od toho, jak si ho generace Američanů zapamatovaly. “A kdyby to viděl Erle Stanley Gardner (autor předlohy), asi by byl docela překvapený,” říká. Zároveň doufá, že se nová podoba chytne a nezůstane jen u jedné osmidílné série: “Masona jsme v ní teď vykreslili dost barvitě a položili docela bohaté základy, na nichž se dá stavět. Byl bych nadšený, kdybych mohl v tomhle zajímavém příběhu pokračovat.”

Svého předchůdce Raymonda Burra už v počtech ztvárnění Masona sice asi nedožene, ale i on někdy začínal…