Unikátní "restaurace" vyrostla na jihozápadě Švédska, které nezavádělo během pandemie nijak přísná opatření, jen nabádalo k dodržování bezpečné vzdálenosti. Bord för En, jak se podnik švédsky nazývá, je perfektní odpovědí na tato doporučení.

Host se usadí ke stolu uprostřed polí, jídlo dostane v košíku na laně. Od nikoho nehrozí nákaza koronavirem (a nikomu nehrozí ani host samotný), a především nevyrušuje žádné rádio, žádná televize ani žádní další lidé.

Nápad na takový podnik se zrodil v hlavách páru Rasmuse Perssona a Lindy Karlssonové po jedné z návštěv u Lindiných rodičů. Persson trval na tom, že budou dodržovat odstupy, připravil oběd a naservíroval ho oknem k prostřenému stolu pod širým nebem.

"Měli bychom tuhle možnost nabídnout všem," vzpomínala Karlssonová podle webu Insider. Ještě ten večer připravili webové stránky a upřesnili si koncept: restauraci bude moci navštívit jeden host za den, dostane tři chody od Perssona, bývalého kuchaře, který slibuje jídlo z lokálních surovin podle sezóny. K tomu všemu dostanete drinky od úspěšného švédského barmana Joela Söderbäcka.

A to nejlepší nakonec. Za jedinečný zážitek můžete zaplatit tolik, kolik uznáte za vhodné. "Všichni procházíme těžkými časy a někteří lidé přišli o své práce, milované, či dokonce o rozum. Chceme přivítat všechny, nehledě na jejich finanční situaci," řekla Karlssonová.

Restaurace bude otevřená do 1. srpna.