Martin Brna ukáže ševcovské řemeslo v pražské prodejně na adrese Na Příkopě 23 v pátek 11. a v sobotu 12. prosince, vždy od 16 do 20 hodin. "Chceme zákazníkům ukázat, jak vypadá poctivá ševcovina, a zvýšit povědomí o lokální obuvnické výrobě, kterou Vasky hájí už pátým rokem," prohlásil Jan Kočenda, marketingový ředitel značky.

Šestatřicetiletého Brnu zajímal design bot už na základní škole, blíže se k němu dostal ale až na začátku roku 2018, kdy narazil na workshopy šití obuvi pro veřejnost. Pak si pořídil šicí stroj, nakoupil kůže a začal navrhovat a vyrábět první tenisky.

Martin Brna, hlavní designér Vasky
Martin Brna, hlavní designér Vasky
Foto: archiv Vasky

V srpnu 2019 si založil Instagram pod názvem UNBROKEN ADDICTION, tedy podle své závislosti na nákupu tenisek: sám jich doma má přes 80 párů. Tenisky šije na přání, nosí je například známý kuchař Přemek Forejt, choreograf Yemi A.D., někdejší Miss Diana Kobzanová nebo DJ Roxtar (Adolfeen).

Letos ani jeho neminul rozruch ohledně tenisek od značky Vasky, na které se v crowdfundingu vybralo skoro 5,5 milionu korun. Brna kontaktoval zakladatele Václava Staňka, potkali se ve zlínské dílně a nabídl mu spolupráci. Plácli si, a tak Brna opustil dosavadní zaměstnání a stal se hlavním designérem Vasky.

Firma otevřela novou prodejnu 3. prosince. Kapacita té bývalé v Krakovské ulici už přestávala stačit, zejména v předvánočním období, kdy zájem o Vasky rostl nejvýrazněji. Nejvýraznějším benefitem nové prodejny je skladovost, zákazníkům tak odpadá několikatýdenní čekání, než se boty vyrobí. "I přes Covid období jsme se rozhodli učinit tento krok, abychom byli našim zákazníkům co nejvíce nablízku," popisuje Staněk.

Vedle tradičních bestsellerů zákazníci objeví na jednom místě nové střihy tenisek, pantofle, celou škálu kožených doplňků a také designové oblečení z merina.