Pro zimomřivé: Šála od Ester&Josefiny je jednak neocenitelným doplňkem do zimních měsíců, jednak i vkusným kouskem šatníku. Pořídit si ji můžete v modré variantě s nápisem Touha a déšť, či červené popsanou slovy Mlha a něha. Většina ceny jde na lékařskou pomoc nejchudším v rámci programu Člověka v tísni. (skutecnydarek.cz)

Cena: 1 800 korun

Šála od Ester&Josefiny

Pro minimalisty: Kolekce bílých trik s černými čarami a skvrnami NADOTEK, kterou chystá návrhářka Liběna Rochová spolu s herečkou Jitkou Čvančarovou a umělcem Musou, se letos dočkala už třetí edice. Jejich koupí přispějete organizaci Debra, která pomáhá pacientům s nemocí motýlích křídel. Můžete si ale pořídit i kousky ze starší kolekce: bundu, halenku či sukni.

Cena: od 700 korun

Charitativní tričko NADOTEK

Pro cestovatele: Poznávání cizích krajin si teď sice moc užívat nemůžeme, ale o to víc se dá plánovat a těšit. Třeba se zápisníkem Maappi, který navrhl mladý autistický designér Matěj a vyrobilo ho rodinné blokařství Bobo Blok. Za každý nakoupený kus pořídí Světluška nevidomým a slabozrakým speciální kalendář v Braillově písmu.

Cena: 150 korun

Světový zápisník Maappi

Pro milovníky designu: Tahle křišťálová karafa na vodu se vám jen tak doma neokouká. Za jejím designem stojí studenti Ateliéru skla pod vedením Ronyho Plesla z UMPRUM. Vepředu ji zdobí motiv mokřadní přírody, který má na svědomí ilustrátorka Galina Miklíková. Součástí je i sklenička, která funguje jako uzávěr a dá se v ní servírovat led a ovoce. Za každou karafu putuje 200 korun na projekt vykupování mokřadů, za nímž stojí Veolia společně s Českým svazem ochránců přírody.

Cena: 900 korun

Designová karafa s motivem mokřadu od studentů UMPRUM s ilustrací Galiny Miklíkové

Pro nadšence do kšiltovek: Aleš Rauš se po těžkém úrazu míchy vrhl na design a začal vyrábět čepice s dřevěným kšiltem. Balí se do krabic připomínajících kmen a po otevření krásně voní. Její koupí přispíváte na zdravotně postižené v rámci projektu Srdcerváči.

Cena: 1 550 korun

Srdcerváčská čepice s logem a dřevěným kšiltem

Pro hravé: České papírnictví Papelote nabízí jednak zápisníky s ilustracemi od znevýhodněných dětí z Etiopie, jejichž výtěžek pomáhá v rámci Člověka v tísni, ale také aršík samolepek ve formátu A5, pomocí nichž lze vytvářet kreativní, inspirativní a solidární sdělení. Výtěžek jde organizaci Fandi mámám, která podporuje matky samoživitelky.

Cena: od 121 korun

Samolepky od papírnictví Papelote