Na Netflixu najdete hned několik životopisných filmů nebo dokumentů o ženách, které byly v něčem úplně první. Patří mezi ně třeba dokument Lehkonohá Lorena. V necelé půlhodince zhlédnete inspirativní a obdivuhodný příběh Loreny Ramírezové, která jako první žena z mexického kmene Tarahumarů zaběhla evropský ultramaraton. Jen tak mimochodem, Lorena je z venkova a trénuje jen tak v sandálech.

Nebo byste radši příběh chudé černošské pradleny, která to dotáhne až k vlastnímu kosmetickému impériu? A navíc se stane vůbec první ženou, která se sama vypracuje na milionářku? Pak zvolte životopisnou minisérii Vypracovaná: Podle života Madam C. J. Walker.

A ještě jedna hrdinka. Gunjan Saxenaová, která se do historie zapsala jako první indická bitevní pilotka během kárgilské války, se zase stala námětem bollywoodského filmu Vojenská pilotka.

Ženské režisérské debuty

Režisérkám se v poslední době daří a konečně dostávají i větší pozornost. Na HBO GO najdete třeba film Problémissky, který natočila Philippa Lowthorpeová a zabývá se protestem proti sexistickým principům soutěže Miss podle skutečné události z roku 1970. Jiná žena, konkrétně Kanaďanka Dahvi Wallerová, zase stojí za výborným seriálem Mrs. America z podobné doby, který líčí osudy amerického hnutí žen za rovnoprávnost. I ten můžete zhlédnout na HBO GO.

Několik režisérek pak mělo svůj debut přímo na Netflixu. Mezi ně patří například Amy Poehlerová, do doby své režisérské  premiéry "pouze" komička a herečka, která navíc moderovala loňské i letošní udílení Zlatých glóbů. Ve filmu V kraji vína, který je o oslavě dlouholetých kamarádek ve vinařské oblasti Napa, si navíc i zahrála. 

Šanci ukázat svůj nejen herecký, ale hlavně režisérský um dostala na Netflixu také Brie Larsonová ve filmu Unicorn Store. Ve filmu jde její postava za svým snem, navzdory skeptickému a odmítavému okolí. A mimochodem, její sen zahrnuje adopci jednorožce.

Z filmu Vždycky budeš moje možná
Z filmu Vždycky budeš moje možná
Foto: Netflix

V romantické komedii Vždycky budeš moje možná absolvovala svou režisérskou premiéru Nahnatchka Khanová.  Kamarádství z dětství, které přerostlo v teenage lásku, přerušila patnáctiletá pauza. Jak to mezi celosvětově známou a úspěšnou šéfkuchařkou Sashou a stěhovákem a hudebníkem Marcusem po těch letech, když se znovu setkají,  dopadne?

Příběhy o ženách nejen pro ženy

Samozřejmě existuje nespočet titulů, kde hrají hlavní roli ženy či dívky. Někdy jsou to bezstarostné komedie, jindy jde o příběh, ze kterého mrazí. Nebo vás inspiruje, dojme či možná i šokuje. Patří mezi ně například český film Milada. Film inspirovaný osudem a životem Milady Horákové, političky a bojovnice za lidská práva. Morální principy pro ni byly tak významné, že za ně nakonec zaplatila svým životem.

Neveselou, ale o to silnější podívanou je nedávná novinka Střípky ženy. Vanessa Kirbyová exceluje v roli ženy, která se musí po tragickém domácím porodu vyrovnat s návalem emocí i velkým smutkem. Zároveň se pustí do soudního sporu, v němž je předmětem právě ten smutný domácí porod.

Francouzský dobový film Madam J popisuje plán pomsty, který vymyslí bohatá vdova s pomocí mladší ženy poté, co románek s chlípným markýzem nabere nečekaný obrat.

Španělský seriál Holky na drátě zasazený do 20. let 20. století v Madridu ukazuje příběhy čtyř žen z národní telefonické společnosti. Žonglují s prací, vztahy i přátelstvím na moderním pracovišti té doby. Převážně romantická vztahovka s možná trochu netradiční atmosférou starého Madridu.

Ať už se rozhodnete strávit Mezinárodní den žen s kteroukoliv z žen na obrazovce, nezapomeňte především na ty ve svém okolí.