Před několika lety zcela neznámý svátek, Den otců, proniká stále více do povědomí Čechů. Podle nezávislého průzkumu pro značku Diplomático ví o jeho existenci 86 % Čechů.

Téměř stejný počet lidí věří, že tátové mají svůj den právem. Přestože si podle většiny respondentů tátové svůj den zaslouží, slaví ho zatím jen necelá čtvrtina rodin. Nejvhodnějším dárkem je podle dotázaných lahev alkoholu.

Tradice Dne otců

Tradice Dne otců postupně vznikla z oslavy pořádané Američankou Sonorou Smart Doddovou, kterou zorganizovala pro svého tatínka jako poděkování za veškerou starost o ní a její sourozence poté, co přišli o maminku. Oslava se měla pořádat v den jeho narozenin, 5. června, ale kvůli časovým komplikacím tamního pastora byla posunuta na třetí červnovou neděli, 19. června 1910.

Popularita Dne otců se šířila, oslavy nabíraly postupně na rozměrech a v roce 1966 byla prezidentskou deklarací třetí červnová neděle prohlášena za oficiální Den otců. O několik let později, v roce 1972, se stala národním svátkem.

Kdy se Den otců slaví u nás a ve světě

Po vzoru americké tradice se Den otců ve většině zemí slaví třetí neděli v červnu. Stejný den je zvolen i u nás. Letos tedy připadá na 20. června. Mnohé státy oslavu otcovství spojují se svátkem svatého Josefa, 19. březnem. Příkladem jsou Španělsko, Itálie, Belgie nebo Portugalsko.

Ve většině severoevropských zemí (Norsko, Švédsko, Finsko, Island a Estonsko) se slaví druhou neděli v listopadu. Tím však rozmanitost nekončí: V Německu si otce připomínají v den Nanebevstoupení Páně, 40 dní po Velikonocích. Dánové pořádají oslavy v Den ústavy, 5. června. Litva na táty vzpomíná první červnovou neděli, stejně jako většina švýcarských kantonů. V Austrálii a na Novém Zélandu se slaví Den otců první neděli v září. O týden později se pak připojuje Lotyšsko. 

Tátové si svůj den zaslouží

Průzkum pro značku Diplomático* ukázal, že více než 8 z 10 lidí si myslí, že existence Dne otců je oprávněná a má své opodstatnění. Tátové si svůj den zaslouží, protože se podílejí na chodu domácnosti a výchově dětí. Argumentem pro oslavy tatínků je podle respondentů rovněž rovnoprávnost obou pohlaví. Projevy náklonnosti na Den otců se mužům nedostává pouze od dětí. Téměř dvě třetiny žen, jejichž partneři jsou zároveň otcové jejich dětí, jim na Den otců projevují uznání za jejich otcovskou roli.

Mámě kytku, ale co tátovi?

Vedle milých slov každého jistě potěší i dárek. Skoro 30 % respondentů si myslí, že nejvhodnějším dárkem ke Dni otců je lahev alkoholu. Tento výběr potvrzuje i ryze pánská část dotazovaných – lahev alkoholu by si přála dostat největší část mužů. Vhodným dárkem ke Dni otců je ale i čokoláda a jiné pochoutky (19 %), nářadí (11 %) nebo mimořádný zážitek (20 %).

Den otců, ilustrační

Přestože si většina Čechů myslí, že si tátové svůj den zaslouží, máme ještě co dohánět na poli samotných oslav. Den otců slaví jen necelá čtvrtina rodin, velká část tatínků nikdy ke Dni otců nedostala dárek.

Tipy na dárek i mimořádný zážitek

Výsledky nezávislého průzkumu ukázaly, že nejvhodnějším dárkem pro muže ke Dni otců je lahev alkoholu. Dárek v této podobě vzbuzuje nadšení i u největší části mužů. Neustále rostoucí kategorií destilátů je kategorie rumů. Rum se za poslední dvě dekády stal obrovským fenoménem a těší se stále větší popularitě. Výjimečný dárek v podobě skvostného rumu je žádoucí doplnit rovnou o příjemný zážitek, jeho ochutnávku.

„Zkoumání a porozumění rumům se můžete věnovat celý život a přesto pokaždé objevíte něco nového. Oblíbený blend se může stát věrným společníkem během příjemných chvil. Rum, který jste dosud neznali, je zase cestou za dobrodružstvím a poznáním nových chutí a vůní. Degustace rumu je tak dobrým tipem na rodinné odpoledne či podvečer,“ říká Lukáš Hanzl, ambasador rumů Diplomático.